Ruszył Latarnik Wyborczy, w którym można znaleźć odpowiedzi kandydatów na prezydenta. Przyglądamy się temu, jak odpowiadali pretendenci wywodzący się ze środowiska konserwatywno-liberalnego, czyli Sławomir Mentzen oraz Grzegorz Braun. Inne stanowiska zajęli tylko w dwóch spośród dwudziestu kwestii.
W ogłoszonych na 18 maja wystartuje dwóch kandydatów utożsamianych z prawicą. Konfederacja wystawiła do boju prezesa Nowej Nadziei posła Sławomira Mentzena, za to Konfederację Korony Polskiej reprezentuje polski poseł do Parlamentu Europejskiego Grzegorz Braun.
Czytaj także: Nie ma wroga na prawicy!
Odpowiedzi udzielone przez Brauna oraz Mentzena Latarnikowi Wyborczemu wskazują, że obaj kandydaci niemalże nie różnią się w poglądach. Identycznej odpowiedzi udzielili na osiemnaście spośród dwudziestu pytań, a różnej zaledwie na dwa. To oznacza 90 proc. zgodność.
Obaj politycy zgodzili się co do tego, że:
- należy poszerzyć kompetencje prezydenta w zakresie polityki zagranicznej kosztem rządu;
- prezydent powinien podpisać ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców;
- prezydent powinien domagać się całkowitego odrzucenia Zielonego Ładu;
- Unia Europejska powinna mieć mniejszy wpływ na politykę wewnętrzną Polski;
- Polska powinna uzależniać dalsze wsparcie Ukrainy od przeprowadzenia ekshumacji na Wołyniu;
- wartości chrześcijańskie powinny być podstawą polityki społecznej państwa;
- wszystkie szczepienia powinny być dobrowolne;
- ochrona wolności słowa w Internecie jest ważniejsza niż przeciwdziałanie dezinformacji;
- prezydent powinien podpisać ustawę, która odbiera 800 plus niepracującym obywatelom Ukrainy;
- Polska powinna wprowadzić podatek od cyfrowych gigantów;
- migranci próbujący przekroczyć granicę poza przejściami granicznymi powinni być odsyłani;
- prezydent powinien zawetować ustawę wprowadzającą związki partnerskie osób tej samej płci.
Żaden z nich nie zgadza się natomiast na:
- wprowadzenie podatku katastralnego dla osób, które posiadają kilka nieruchomości;
- legalną aborcję do 12. tygodnia ciąży;
- wspieranie powstania europejskiej armii przez polskiego prezydenta;
- budowę mieszkań na wynajem przez państwo;
- obniżenie kosztów kredytów;
- obowiązkową edukację zdrowotną w szkołach.
Różnice pojawiły się jedynie przy odpowiedziach na dwa pytania. Braun zgadza się, iż wszyscy mężczyźni powinni przejść obowiązkowe szkolenie wojskowe, a Mentzen jest odmiennego zdania.
„Każdy zdrowy mężczyzna winien przejść krótkie 3 miesięczne szkolenie obronne tak aby ci Polacy, którzy później podejmą służbę wojskową nie wchodzili dopiero wówczas w pierwszy kontakt z bronią. Obowiązkowe przeszkolenie wojskowe to element bezpieczeństwa narodowego i odpowiedzialności za Ojczyznę” – uważa Braun.
Z kolei Mentzen twierdzi, że „szkolenie wszystkich mężczyzn jest zmarnowaniem zasobów i czasu”, a „powinniśmy szkolić młodych mężczyzn, którzy najdłużej będą zdolni do jakiejkolwiek służby i którzy nie są obciążeni obowiązkami zawodowymi i rodzinnymi”.
Z kolei Mentzen zgadza się, że w interesie państwa leży uznanie wszystkich dotychczasowych nominacji sędziów za legalne, niezależnie od sporu wokół ich powołania, z czym nie zgadza się Braun.
„Nieuznawanie zapadłych wyroków może doprowadzić do niespotykanego chaosu w Polsce. Trzeba przeprowadzić w Polsce reset konstytucyjny, który zakończy spór o władzę sądowniczą” – podkreślił prezes Nowej Nadziei.
„Proces weryfikacji należy odpartyjnić i odpolitycznić jak tylko to możliwe. Każdorazowo w przypadku kwestionowania kompetencji i legalności sędziego niech rozstrzygnie ława przysięgłych” – stwierdził natomiast polski poseł do PE.