Shoshana Chatfield, przedstawicielka USA przy NATO została z tej funkcji zdymisjonowana. Jest to ciąg dalszy zmian na stanowiskach dowódczych w armii, które za czasów Joe Bidena obsadzano na zasadach „wyrównywania szans”, według dodatkowych punktów za kolor skóry, czy płeć, a nie według kryterium kompetencji.
Do tej pory dziewięciu wysokich rangą oficerów, w tym cztery kobiety, zostało zwolnionych z zajmowanych stanowisk. Agencja Reuters poinformowała, że we wtorek 8 kwietnia ich los podzieliła także przedstawiciela USA przy NATO, wiceadmirał Shoshana Chatfield.
Wśród czterech zwolnionych kobiet jest też cztery admirał Lisa Franchetti, pierwsza kobieta mianowana na stanowisko dowódcy Marynarki Wojennej USA przez prezydenta Joe Bidena w 2023 roku.
Shoshana Chatfield także została mianowana w 2023 r. przedstawicielką Stanów Zjednoczonych przy NATO. Wcześniej była pierwszą kobietą na stanowisku prezesa prestiżowej Naval War College w Newport w stanie Rhode Island.
W Brukseli jej tymczasowym następcą zostanie generał Sean Flynn, oficer Gwardii Narodowej, dotychczasowy zastępca. Chatfield podpadła administracji Trumpa z powodu oświadczenia, które złożyła jeszcze w 2015 r. W tzw. „Dniu Równości Kobiet” oświadczyła, że „nasza różnorodność jest naszą siłą”. Sekretarz obrony Pete Hegseth nazwał to „najgłupszym wygłoszonym zdaniem w historii wojskowości”. Rzecznik Pentagonu Sean Pernell uzasadnił w oświadczeniu dymisję wiceadmirał krótko – „utratą zaufania do jej zdolności przywódczych”.
CC @PeteHegseth:
Meet Navy Vice Admiral Shoshana Chatfield.
Here’s a report on her priorities as a leader of the U.S. Navy. Is this someone who should be leading our men and women into battle?
„Just before the cake-cutting at the end of the Women’s Equality Day observance,… pic.twitter.com/LuauIXtPZh
— American Accountability Foundation (@Theswampmonitor) December 9, 2024
Źródło: AFP