Strona głównaWiadomościPolskaLeszczyna obiecała, pieniędzy nie będzie. NFZ płaci wybiórczo i po niższych stawkach

Leszczyna obiecała, pieniędzy nie będzie. NFZ płaci wybiórczo i po niższych stawkach

-

- Reklama -

Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia nie spełnią obietnicy dotyczącej całkowitego sfinansowania wszystkich nadwykonań szpitalnych z drugiego półrocza 2024 roku. Decyzja ta wywołała ostry sprzeciw Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP).

Minister zdrowia Izabela Leszczyna zapewniała publicznie, że resort dysponuje środkami na pokrycie ponad 6 miliardów złotych należności za świadczenia wykonane ponad limit. W piątkowej korespondencji do OZPSP minister potwierdziła, że „wszystkie świadczenia wykonane ponad limit określony w umowach będą sfinansowane”.

- Reklama -
1,5 proc. dla Fundacji Najwyższy Czas!

Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, kilka dni później nastąpił zwrot. Szczegóły przedstawione przez NFZ okazały się znacznie mniej korzystne dla wielu placówek.

Europa Suwerennych Narodów

Selektywne finansowanie świadczeń

NFZ poinformował, że w pełni pokryje koszty świadczeń nielimitowanych (porody, zawały serca, przeszczepy) oraz programów lekowych i chemioterapii, co jest jednak jego ustawowym obowiązkiem. Za 450 procedur, w tym dializy i leczenie chorób rzadkich, również zapłaci 100 procent należności.

Jednakże za pozostałe świadczenia limitowane NFZ zaproponował znacznie niższe stawki. Za świadczenia w zakładach opiekuńczo-leczniczych, endoprotezy i stomatologię dla dorosłych fundusz zapłaci jedynie 70% należności. W przypadku hospitalizacji planowych i jednodniowych będzie to zaledwie 60%, a rehabilitacja ambulatoryjna i domowa zostanie sfinansowana tylko w połowie.

Za część nadwykonań fundusz nie zapłaci wcale, oferując jedynie podwyższenie ryczałtów na 2025 rok.

Szpitale powiatowe wściekłe

Dyrektorzy szpitali powiatowych określili propozycję NFZ jako „ewidentną próbę przerzucenia kosztów leczenia pacjentów na już i tak zadłużone oraz chronicznie niedofinansowane placówki”. W wydanym komunikacie OZPSP podkreśla, że pełne finansowanie otrzymają głównie świadczenia wysokospecjalistyczne, co faworyzuje duże placówki wielospecjalistyczne oraz prywatne sieci medyczne.

„Nie możemy zgodzić się na sytuację, w której świadczenia kluczowe dla funkcjonowania szpitali powiatowych zostają opłacone jedynie w 50-70 proc. wartości, podczas gdy inne placówki otrzymują pełne finansowanie” – napisał zarząd OZPSP.

Źródło:wyborcza.pl

Najnowsze