Strona głównaWiadomościPolskaPrzekroczył podwójnie dawkę śmiertelną. Czy to nowy rekord Polski?

Przekroczył podwójnie dawkę śmiertelną. Czy to nowy rekord Polski?

-

- Reklama -

W niedzielę 9 lutego około południa do Szpitala Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie przywieziono mężczyznę w średnim wieku w stanie skrajnego upojenia alkoholowego. Badania wykazały u niego niemal 13 promili alkoholu we krwi, podczas gdy dawka śmiertelna wynosi zazwyczaj 5–6 promili.

Mimo prób ratowania pacjenta, w tym podjętej reanimacji, mężczyzna nie przeżył. Zatrzymanie pracy serca nastąpiło bezpośrednio wskutek olbrzymiego stężenia alkoholu we krwi.

- Reklama -
1,5 proc. dla Fundacji Najwyższy Czas!

Zastępca dyrektora szpitala ds. medycznych, Mateusz Hen, poinformował, że mężczyzna był wcześniej znany placówce z podobnych incydentów. Nie wiadomo, czy mężczyzna leczył się odwykowo ani czy cierpiał na jakieś inne choroby.

Europa Suwerennych Narodów

W Polsce liczba zgonów związanych z alkoholem jest znacząca. Według danych z 2020 roku, wskaźnik zgonów z powodu zaburzeń związanych ze spożywaniem alkoholu wyniósł 10,05 na 100 tys. osób, co plasuje Polskę na drugim miejscu w Europie pod względem tego wskaźnika, zaraz za Słowenią. Oznacza to, że rocznie z powodu alkoholu umiera w Polsce wiele tysięcy osób, choć dokładne liczby mogą się różnić w zależności od źródła i metodologii badań.

- XVI Konferencja Prawicy Wolnościowej -

Na przykład, jeden z raportów wskazuje, że w 2016 roku liczba zgonów bezpośrednio i pośrednio spowodowanych alkoholem wynosiła około 12 599 osób. Inne dane mówią o 10 tysiącach zgonów rocznie z powodu bezpośrednich skutków zdrowotnych alkoholu, nie uwzględniając wypadków, przemocy czy innych związanych z tym zdarzeń.

Pamiętajmy, że te liczby są dynamiczne i mogą się zmieniać z roku na rok, a także zależą od definicji „zgonów związanych z alkoholem”. Liczba incydentów związanych z alkoholem w Polsce rośnie, choć na ten wzrost składa się również masowa imigracja, głównie z Ukrainy.

Metod walki z nadużywaniem alkoholu jest wiele, od edukacji po ingerencję państwa w wolność gospodarczą i swobody obywatelskie. Typ drugi zdaje się dominować, natomiast miara jego skuteczności może śmiało zostać określona jako niewielka.

Źródło:gniezno24.com

Najnowsze