Strona głównaWiadomościŚwiatŻona odmawiała współżycia z mężem. Europejski Trybunał wydał wyrok

Żona odmawiała współżycia z mężem. Europejski Trybunał wydał wyrok

-

- Reklama -

Rozwód z powodu naruszenia „obowiązku małżeńskiego” został unieważniony przez Europejski Trybunał Praw Człowieka. Ten orzekł, że kobieta, która odmawia współżycia seksualnego ze swoim mężem, nie powinna być uznawana przez sąd za „winną rozkładu małżeństwa” w przypadku rozwodu.

ETPC w swoim wyroku skazał Francję, które sądy taki wyrok wydały. Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł 23 stycznia w procesie przeciwko Francji, że kobieta, która odmawia stosunków seksualnych swojemu mężowi, nie może zostać uznana za stronę winną rozpadowi związku.

- Reklama -
1,5 proc. dla Fundacji Najwyższy Czas!

Tym samym, Trybunał wydał orzeczenie na korzyść skarżącej, 69-letniej Francuzki, której mąż uzyskał rozwód z uzasadnieniem, że to wyłącznie jego żona ponosi winę, ponieważ od kilku lat nie utrzymywała z nim stosunków seksualnych.

Europa Suwerennych Narodów

W orzeczeniu Trybunału w Strasburgu, przypomniano, że „każdy akt seksualny bez zgody drugiej osoby stanowi formę przemocy seksualnej”. Dlatego „nie można zaakceptować”, jak uznały organy francuskie, że „sama zgoda na zawarcie małżeństwa oznacza zgodę na przyszłe stosunki seksualne”.

To wyrok, który zmienia po trosze tradycyjne rozumienie obowiązków żony i męża. ETPC uważa, że wymów zgody na seks w związku, „prawdopodobnie pozbawiłby tzw. gwałt małżeński nagannego charakteru”. Tym razem „postępowe” reguły ingerują w relacje małżonków dość daleko. Prawnicy skarżącej kobiety uważają, że orzeczenie „będzie punktem zwrotnym w walce o prawa kobiet we Francji”.

W lipcu 2018 r. sędzia sądu rodzinnego przy Sądzie Najwyższym w Wersalu i tak orzekł, że rozwodu nie można orzec z powodu winy małżonki, jeśli np. problemy zdrowotne żony uzasadniają długotrwały brak kontaktów seksualnych między małżonkami. Jednak w 2019 r. Sąd Apelacyjny w Wersalu orzekł już rozwód wyłącznie z winy żony, uznając, że jej odmowa utrzymywania „intymnych relacji z mężem” nie wynikała ze stanu zdrowia, ale była jej decyzją.

Unikająca seksu małżonka wniosła sprawę do ETPC, powołując się na artykuł 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, dotyczący „prawa do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego” i wygrała.

Źródło:Le Figaro

Najnowsze