W niedzielę 26 stycznia w budynku Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach obchodzono tzw. XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Obchody odbyły się pod hasłem „Chrześcijanie i muzułmanie: ugasić ogień wojny i zapalić światło pokoju”. Podczas wydarzenia czytano Koran i odprawiono islamski rytuał. Uczestniczyli w tym katoliccy duchowni.
Duchowni w Polsce od lat obchodzą tzw. Dzień Islamu w Kościele. W spotkaniu na UŚ wzięli udział przedstawiciele Kościoła oraz islamu.
Wśród obecnych byli m.in. bp Marek Szkudło, administrator archidiecezji katowickiej, i bp Henryk Ciereszko, biskup pomocniczy archidiecezji białostockiej i delegat KEP ds. Dialogu Katolików i Muzułmanów.
– Jestem wzruszony i bardzo się cieszę – mówił ks. Tadeusz Czakański, zaangażowany w tzw. dialog katolicko-muzułmański.
– Nie damy się podzielić, bo Bóg jest z nami. Witajcie serdecznie w Katowicach – dodał.
Potem powitał zebranych imam dr Abdul Jabbar Koubaisy, Dyrektor Centrum Kultury i Dialogu „Doha” w Katowicach, Prezes Muzułmańskiej Fundacji Pomocy i Wiceprzewodniczący Ligi Muzułmańskiej w Polsce.
– Jestem szczęśliwy, bo spotkałem tu mnóstwo uśmiechniętych twarzy. Ale nie zapominajmy, że niedaleko toczy się wojna. Robimy wszystko, by rozsiewać pokój – mówił imam dr Koubaisy.
– Mam nadzieję, że nasze wspólne działania nie będą tylko raz w roku, że będziemy spotykać się dalej, kontynuować, by walczyć razem o pokój, salam – kontynuował.
Potem głos zabrał bp Henryk Ciereszko.
– Pokój jest zawsze uznawany jako jedno z naczelnych dóbr ludzkości, poszczególnych narodów i społeczności. Pokój jest święty dla wyznawców wszystkich religii, jest darem Boga złożonym w ręce człowieka. Wojna jest zawsze porażką, przegraną, dramatem dotykającym wszystkich, co z bólem przypomina nam papież Franciszek. Mówi nawet o III wojnie światowej w kawałkach – mówił hierarcha.
Następnie odwołał się do biblijnego przesłania aniołów skierowanych do pasterzy w momencie narodzin Jezusa.
– Bóg przynosi pokój, Chrystus jest Księciem Pokoju. Jezus w Wieczerniku żegnając się z apostołami niejako w testamencie zostawił dar pokój: „Pokój zostawiam wam, pokój mój wam daję”. Ale też dopowiedział: „nie tak jak daje świat ja wam daję”. Stąd wierzymy, że pokój pochodzi od Boga, a świat nawet, gdy mówi o pokoju, nie zdoła go ochronić i zachować, jeśli będzie zapominał o Bogu – kontynuował bp Ciereszko.
Potem przemawiał mufti Youssef Chadid z Ligi Muzułmańskiej RP.
– Dzisiaj, gdy świat doświadcza licznych konfliktów i podziałów tematyka pokoju międzyreligijnego nabiera szczególnego znaczenia – mówił Chadid.
Zaznaczył, że ugaszenie konfliktów to zadanie dla chrześcijan i muzułmanów. Odwołał się do słów Franciszka, który z okazji Ramadanu (!) powiedział, że „nie ma świętych wojen, tylko pokój jest święty”.
– Według mnie to bardzo mądre słowa. Każdy wierny powinien starać się być ambasadorem rozszerzania pokoju na cały świat. Z perspektywy islamu pokojowe współistnienie z chrześcijanami oraz innymi ludźmi wiary jest nie tylko możliwością, ale i religijnym obowiązkiem. Islam wzywa do budowania mostów między ludźmi różnych wyznań – powiedział.
Podczas spotkania odczytano wybrane fragmenty Biblii i Koranu. Modlono się także islamską spontaniczną modlitwą.
Wszystko zakończono wezwaniami do modlitwy wiernych i modlitwą „Ojcze nasz”.