Strona głównaWiadomościPolskaA w Krakowie... wyrzucili z prestiżowego grona Metropolitę

A w Krakowie… wyrzucili z prestiżowego grona Metropolitę

-

- Reklama -

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski oraz jego ewentualni następcy, zostali wykluczeni na przyszłość z kapituły medalu Cracoviae Merenti. To decyzja radnych obecnie rządzącej miastem i Polską koalicji Metropolitę w kapitule orderu zastąpi z funkcji… dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Odwołania metropolity domagali się przedstawiciele Nowej Lewicy. Wskazywali na wypowiedzi i działania abpa Marka Jędraszewskiego, ale chodziło im o wykluczenie samej funkcji metropolity ze składu kapituły, co oznacza, że także następcy hierarchy nie będą zasiadać w tym gremium.

- Reklama -
1,5 proc. dla Fundacji Najwyższy Czas!

Za uchwałą oddano 23 głosy (Lewica, niemal wszyscy radni KO i Krakowa dla Mieszkańców). Przeciw zagłosowali radni PiS i pojedynczy radni KO i Krakowa dla Mieszkańców. Troje radnych wstrzymało się od głosu.

Europa Suwerennych Narodów

Dotychczas w kapitule medalu, oprócz metropolity, zasiadali prezydent miasta i rektor UJ. Radni Lewicy w uzasadnieniu uchwały stwierdzili, że zmiana składu komisji ma na celu „zapewnienie neutralności komisji w sprawach religii”.

Sprzeciwiający się uchwale radni PiS złożyli poprawkę do projektu Nowej Lewicy, ale została ona odrzucona. Poprawka zakładała odwołanie z kapituły medalu prezydenta Krakowa i zastąpienie go również dyrektorem Muzeum Narodowego w Krakowie. Prezydent Aleksander Miszalski z PO pozostanie więc w składzie kapituły.

Jak podaje portal Niezależna, referujący projekt uchwały odwołującej metropolitę, Grzegorz Garboliński (Nowa Lewica) powiedział, że „sam osobiście był dotknięty słowami abp. Jędraszewskiego”, a jako główny powód zmiany składu kapituły radny podał konieczność rozdzielenia państwa od Kościoła.

Metropolicie krakowskiemu wyrzucano, że m.in. z powodu jego głosu sprzeciwu medal nie trafił do „Tygodnika Powszechnego”, a także przypomniano, że zwolnił z pracy w kurii kobiety, które bez mężów wychowywały dzieci i to, że „ odprawia dla prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego msze na Wawelu”, a „dyskryminuje osoby LGBT”.

Radny PiS Michał Ciechowski określił działania Nowej Lewicy hucpą polityczną, ponieważ posługa abp. Jędraszewskiego jako metropolity krakowskiego dobiega końca, a Lewica gdyby chciała „nowego otwarcia”, to poczekałaby aż nastąpi zmiana metropolity w Krakowie. Jego zdaniem jest to nie tyle rozdzielanie Kościoła od państwa, co „atak personalny na arcybiskupa”. „Jeżeli uchwała zostanie podjęta, to odbije się szerokim echem w całej Polsce. Trwa kampania wyborcza. Rafał Trzaskowski już podniósł rękę na krzyż i od tego się już wycofuje” – komentowała z kolei Agnieszka Paderewska (PiS).

Abp Jędraszewski jest już w wieku emerytalnym, 24 lipca skończył 75 lat, a miesiąc wcześniej złożył na ręce papieża Franciszka rezygnację z pełnionego urzędu metropolity krakowskiego. Swoją godność pełni nadal, ponieważ Watykan wciąż nie wskazał jego następcy.

Była to kolejna, tym razem skuteczna, próba wykluczenia abp. Jędraszewskiego z kapituły medalu Cracoviae Merenti. W 2019 r., domagał się tego ówczesny przewodniczący Rady Miasta Krakowa Dominik Jaśkowiec. Większość radnych, a także ówczesny prezydent miasta Jacek Majchrowski, odrzucili wówczas ten pomysł. Majchrowski wskazywał, że zasiadanie metropolity krakowskiego w kapitule medalu jest kwestią stanowiska, a nie osoby.

Medal Cracoviae Merenti – wyróżnienie nadawane przez Radę Miasta Krakowa osobom, organizacjom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla miasta Krakowa. Został ustanowiony uchwałą Rady Miasta Krakowa w 1992 roku. W 1997 roku ustanowiono, że medal złoty przyznany w 1993 roku Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, będzie jedynym Złotym Medalem „Cracoviae Merenti” przyznanym osobie. Od tego momentu otrzymują go tylko organizacje lub instytucje szczególnie zasłużone dla Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Od 1998 roku medal posiada trzy klasy: złoty, srebrny i brązowy.

Złote medale Merenti otrzymali dotąd: Jan Paweł II – 1993, Biskupstwo Krakowskie – 1999, Uniwersytet Jagielloński – 1999, Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” w Krakowie – 2005, Szpital Zakonu Bonifratrów św. Jana Grandego w Krakowie – 2009, Krakowska Kongregacja Kupiecka – 2010, Zamek Królewski na Wawelu – 2020.

Źródło: PAP/ niezalezna.pl

Najnowsze