Strona głównaWiadomościŚwiatOwiane tajemnicą negocjacje Iranu z Niemcami, Francja i Wielką Brytanią

Owiane tajemnicą negocjacje Iranu z Niemcami, Francja i Wielką Brytanią

-

- Reklama -

Iran oraz trzy główne mocarstwa europejskie – Niemcy, Francja i Wielka Brytania, rozpoczęły w poniedziałek wieczorem w Genewie dwudniowe rozmowy na temat irańskiego programu nuklearnego – podała irańska prasa, cytowana przez agencję AFP.

Francuska agencja podkreśla, że rozmowy odbywają się niecałe dwa miesiące po nieudanych podobnych negocjacjach między Iranem a przedstawicielami trzech państw europejskich, które także odbyły się w Genewie.

- Reklama -
1,5 proc. dla Fundacji Najwyższy Czas!

Spotkanie owiane jest tajemnicą. Nie ujawniono nazwisk uczestników z krajów europejskich ani miejsca pobytu dyplomatów z czterech państw.

Europa Suwerennych Narodów

„Irański wiceminister spraw zagranicznych Madżid Tacht-Rawanczi i jego odpowiednicy z E3, czyli Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii spotkali się w poniedziałek wieczorem – podała irańska agencja prasowa ISNA. – Omówiono kwestie będące przedmiotem wspólnego zainteresowania, w tym negocjacje w sprawie zniesienia sankcji, kwestie nuklearne i niepokojącą sytuację w regionie”.

Irański wiceminister spraw zagranicznych ds. międzynarodowych Kazem Garibabadi określił rozmowy jako „poważne, szczere i konstruktywne”. „Omawialiśmy pomysły dotyczące szczegółów w zakresie łagodzenia sankcji i kwestii nuklearnych, które są niezbędne do osiągnięcia porozumienia” – napisał na platformie X.

Rzecznik irańskiego MSZ Esmaeil Baqaei podkreślił, że dla Teheranu „głównym celem tych rozmów jest zniesienie sankcji wobec Iranu”.

Z kolei francuskie ministerstwo spraw zagranicznych oświadczyło krótko, że „spotkanie świadczy o tym, iż kraje E3 kontynuują prace nad dyplomatycznym rozwiązaniem irańskiego programu nuklearnego, którego stan zaawansowania jest wyjątkowo problematyczny”.

Teheran ogłosił na początku grudnia ub.r., że rozpocznie dostawy nowych wirówek do zakładu nuklearnego w Fordo, jednego z największych tego typu w kraju. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) alarmowała wówczas, że „w dłuższej perspektywie będzie to miało znaczący wpływ na zwiększenie tempa produkcji uranu wzbogaconego do 60 proc.”.

W liście do Rady Bezpieczeństwa ONZ z 6 grudnia Francja, Niemcy i Wielka Brytania wyraziły głębokie „zaniepokojenie” i wezwały Iran „do natychmiastowego zakończenia eskalacji nuklearnej”.

W październiku br. wygasa umowa nuklearna JCPOA z 2015 roku, zgodnie z którą Iran nie powinien wzbogacać uranu w stopniu wyższym niż 3,67 proc., czyli do poziomu wystarczającego do napędzania elektrowni atomowej. Po odstąpieniu przez USA od tego porozumienia w 2018 roku Iran znacznie przyspieszył program wzbogacania uranu, z 3,67 proc. do 60 proc., blisko poziomu pozwalającego na zbudowania broni jądrowej wynoszącego 90 proc. (

Źródło:PAP

Najnowsze