Strona głównaWiadomościŚwiat"Czarny poniedziałek" szykuje się w Brukseli

„Czarny poniedziałek” szykuje się w Brukseli

-

- Reklama -

Związki zawodowe FGTB, CSC i CGSLB zaapelowały o zorganizowanie w poniedziałek 13 stycznia wspólnej demonstracji w Brukseli. Celem ogólnokrajowej demonstracji jest „obrona emerytur”.

Związki obawiają się reformy systemu przez nową koalicję rządzącą, która zamierza uzyskać w systemie emerytalnym oszczędności w wysokości 3 miliardów euro. Z powodu zapowiadanych demonstracji przewiduje się perturbacje w wielu sektorach działalności stołecznych służb.

- Reklama -
1,5 proc. dla Fundacji Najwyższy Czas!

Utrudnienia będą na kolei i na tory wyjedzie mniej pociągów SNCB. Od niedzieli wieczór i godziny 22.00 nastąpi przerwa w działaniu kolei. Ruch pociągów będzie stopniowo wracał do normy „od 14 stycznia” – zapowiada SNCB.

Europa Suwerennych Narodów

Na tory wyjedzie od niedzieli jeden na trzy pociągi InterCity. Inne linie zapowiadają uruchomienie jednego na pięć przewidzianych rozkładem składów. Na kilku liniach ruch będzie wstrzymany całkowicie. Belgijskie koleje SNCB wskazują że także warunki pogodowe (możliwy śnieg i oblodzenia) mogą spowodować dodatkowe utrudnienia.

Zastrajkują także autobusy, tramwaje i metro. Brukselska spółka transportu publicznego chce zapewnić przynajmniej część usług, a „pasażerowie będą na bieżąco informowani o sytuacji w sieci”. Zachęca jednak swoich pasażerów do „zaplanowania alternatywnych rozwiązań podróży do Brukseli w poniedziałek”.

Problemy komunikacji dotkną Walonię i Brukselę. We Flandrii nie należy spodziewać się żadnych zakłóceń sieci De Lijn. Kierowcy flamandzcy niee biorą udziału w ogólnokrajowej akcji strajkowej.

Zakłócony może być też ruch lotniczy. Wylot z Brukseli może być skomplikowany zwłaszcza w poniedziałek 13 stycznia. Zapowiadany jest bowiem strajk dużej części personelu obsługi naziemnej i ochrony. Lotnisko ostrzega, że ​​znaczna liczba lotów zostanie odwołana lub przełożona.

Linie lotnicze Brussels Airlines ogłosiły jeszcze w sobotę, że połowa ich lotów europejskich nie odbędzie się w poniedziałek. Firma dodała, że ​​stara się ograniczyć odwołania i skoncentrować się na lotach, w przypadku których nie ma „wystarczająco dużo alternatyw” dla pasażerów oraz na lotach długodystansowych.

Poza tym, zakłócona będzie praca poczty, dostawy paczek, praca zakładów oczyszczania miasta – Bruxelles-Propreté, a nawet więzień. W ogólnokrajowej akcji strajkowej weźmie bowiem udział personel we wszystkich zakładach karnych, a ich strajk potrwa od niedzieli 12 stycznia od godz. 22.00, do wtorku 14 stycznia, do godz. 6.00. Zastrajkują także szkoły w regionie Flandrii. Ponad jedna trzecia flamandzkich szkół podstawowych pozostanie zamknięta.

Źródło:RTBF

Najnowsze