Najpierw Chanuka, a teraz XXVIII Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce. W dniach 14-16 stycznia 2025 roku we Wrocławiu odbędą się centralne obchody. Poseł Roman Fritz celnie podsumował tę informację.
Przypomnijmy, że w ostatnich dniach w wielu miejscach katolicy, z przedstawicielami duchowieństwa włącznie, uczestniczyli lub organizowali zapalanie świec chanukowych. Jak ocenił abp Jan Paweł Lenga, świętowanie chanuki przez katolików „jest nienormalne”.
Abp Lenga OSTRO o „świętowaniu” chanuki przez katolików. „To jest nienormalne” [VIDEO]
Takie obchody odbyły się m.in. na KUL-u. Ceremonia pod nazwą „W blasku Betlejemskiego Światła Pokoju i Świateł Chanuki. Orędzie Pokoju i Nadziei z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II” została zorganizowana przed wejściem do Collegium Norwidianum. Świece chanukowe zapalili m.in. katoliccy duchowni.
„Obwieścicie wyzwolenie w kraju dla wszystkich jego mieszkańców” – ten cytat z Księgi Kapłańskiej (Kpł 25, 10a) ma towarzyszyć tegorocznym obchodom.
„Tak jak w poprzednich latach będą one miały na celu przede wszystkim przybliżenie wiernym i duchowieństwu znaczenie judaizmu w rozumieniu oraz praktykowaniu wiary chrześcijańskiej” – czytamy na stronie Konferencji Episkopatu Polski.
W programie m.in. wspólna modlitwa chrześcijańsko-żydowska, upamiętnienie ofiar holokaustu i wszystkich dawnych żydowskich mieszkańców Wrocławia na dziedzińcu Synagogi pod Białym Bocianem, a w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego nabożeństwo Słowa Bożego z udziałem zaproszonych gości z gminy żydowskiej. Motywem przewodnim tej liturgii ma być Rok Jubileuszowy, obchodzony zarówno w Kościele katolickim, jak i w judaizmie.
„Czytania biblijne dotyczące tej kwestii będą pochodziły zarówno ze Starego, jak i Nowego Testamentu, a zostaną opatrzone komentarzami żydowskimi oraz chrześcijańskimi. Ważnym elementem tego spotkania będą też zanoszone w dalszej części nabożeństwa intencje modlitewne” – czytamy.
Podczas trwających dwa dni obchodów Dnia Judaizmu odbędzie się także konferencja naukowa „Żydzi i judaizm w historii Kościoła, teologii i praktyce eklezjalnej”, organizowana na Papieskim Wydziale Teologicznym. Ma ona dokonywać przeglądu „aktualnej sytuacji w zakresie badań naukowych nad obecnością dziedzictwa judaizmu i tradycji żydowskiej w różnych dyscyplinach badawczych służących rozwojowi Kościoła”.
Odbędą się także dyskusje wokół ostatnio wydanych „ważnych dla dialogu chrześcijańsko-żydowskiego publikacji”, wystawa okolicznościowa pt. „Byli sąsiadami: Ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady”, a także koncert.
Organizatorem obchodów Dnia Judaizmu jest Komitet Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem.
„✝️Cały czas marzę o obchodach Dni Katolicyzmu w Kościele Katolickim.
✝️Póki co ćwiczę cnotę cierpliwości” – skwitował na portalu X poseł Roman Fritz.
✝️Cały czas marzę o obchodach Dni Katolicyzmu w Kościele Katolickim.
✝️Póki co ćwiczę cnotę cierpliwości.@KONFEDERACJA_ @KoronyPolskiej @KoronaMlodych @GrzegorzBraun_ @Wlodek_Skalik @MartaAnnaCzech @DoRzeczy_pl @PCh24pl @PioSzlachtowicz https://t.co/O1UvD19sfI— Roman Fritz (@Roman_Korona) January 1, 2025
„Śmiech przez łzy👇😉🤦🏼♂️” – dodał Grzegorz Braun.
Śmiech przez łzy👇😉🤦🏼♂️ https://t.co/l1JIZMYCAz
— Grzegorz Braun (@GrzegorzBraun_) January 2, 2025