Strona głównaWiadomościŚwiatWybory w Irlandii. Skomplikowany system głosowania

Wybory w Irlandii. Skomplikowany system głosowania

-

- Reklama -

29 listopada 2024 r. obywały się wybory w Irlandii. Liczenie głosów rozpoczęło się w 30 listopada, sobotę rano w całym kraju, ale na ostateczne wyniki prawdopodobnie trzeba będzie poczekać kilka dni ze względu na skomplikowany system głosowania.

Sondaże wskazywały, że lewicowa partia nacjonalistyczna Sinn Fein wyprzedzi partie centrowe ustępującej koalicji. Skład Dail, czyli niższej izby irlandzkiego parlamentu, w której zasiada 174 posłów, będzie znany dopiero po całkowitym przeliczeniu wszystkich głosów.

Według sondażu exit poll, lewicowo-nacjonalistyczna partia Sinn Fein Mary Lou McDonald wygrała wybory z wynikiem 21,1%, wyprzedzając partię premiera Simona Harrisa, Fine Gael (21%) i ugrupowanie Fianna Fail (19,5%).

Według niektórych analityków te dwie ostatnie partie mogłyby utrzymać się przy władzy, tworząc wspólnie nową koalicję. Fianna Fail i Fine Gael rządziły na przemian od czasów odzyskania przez Irlandię niepodległości od Wielkiej Brytanii w 1921 r.

Po ostatnich wyborach w 2020 roku, wygranych także przez Sinn Fein, obie te partie centrowe utworzyły koalicję rządową z Zielonymi. Teraz może być podobnie. Obie partia wykluczyły koalicję z Sinn Fein, byłym skrzydłem politycznym organizacji paramilitarnej IRA.

W kampanii wyborczej dominowały tematy imigracji i rosnących kosztów utrzymania. Premier Simon Harris powiedział, że spodziewa się „kilku fascynujących dni”, mając na myśli długi proces liczenia głosów. Irlandia stosuje system reprezentacji proporcjonalnej z przenoszeniem głosów. Wyborcy wybierają kilku kandydatów, oznaczając ich kolejność według swoich preferencji. Mogą głosować na dowolną liczbę kandydatów, a w przypadku odpadnięcia ich głownego faworyta, głos jest przenoszony na kolejnego.

Kandydaci muszą uzyskać określoną liczbę głosów. Liczenie głosów odbywa się więc w kilku turach. Dopiero później nadejdą negocjacje w sprawie utworzenia rządu, co zapewne potrwa kolejne dni. W 2020 r. Micheal Martin, lider Fianna Fail, został premierem ponad cztery miesiące po wyborach. W 2016 r. utworzenie rządu trwało ponad dwa miesiące.

Źródło: AFP

Najnowsze