Strona głównaWiadomościŚwiatPrzypadki katolickiej szkoły w laickiej Republice

Przypadki katolickiej szkoły w laickiej Republice

-

- Reklama -

Sąd administracyjny w mieście Pau tymczasowo uchylił trzyletnie zawieszenie Christiana Espeso na stanowisku dyrektora prywatnej szkoły katolickiej Immaculée-Conception (Niepokalanego Poczęcia). Dyrektor został oskarżony i zawieszony przez kuratorium w Bordeaux za rzekome łamanie zasad laicyzmu edukacji.

Władze oświatowe zawiesiły go na trzy lata, ale 28 listopada, sąd administracyjny w Pau podjął decyzję o zawieszeniu tej sankcji. Christian Espeso wraca ba razie do pracy w szkole. W obronie dyrektora protestowali w pobliżu szkoły i w centrum Pau rodzice.

Sędzia uznał zawieszenie dyrektora za sankcję nieproporcjonalną do sytuacji i przypomniał, że dyrektor Espeso „nigdy wcześniej nie został ukarany, mimo że od wielu lat sprawuje funkcje kierownicze w placówce”.

Kuratorium oskarżyło Christiana Espeso o „atak na zasady laickości przez zezwolenie na prowadzenie w szkole lekcji edukacji religijnej”. Krytykowano go także za zorganizowanie wycieczki o „charakterze religijnym” z Pau do sanktuarium w Lourdes. Espeso jest także podejrzany o to, że nie dopuścił do dystrybucji dla uczniów nowych podręczników, a nawet „cenzurował” treści zawierające „fragmenty o charakterze seksualnym” oraz omijał niektóre „progresywne” lektury.

Dodatkowo kuratorium zarzucało mu „toksyczne zarządzanie” szkołą. Media, które we wrześniu dotarły do dokumentów kuratorium pisały, że raport tej instytucji z inspekcji szkoły przypomina… akt oskarżenia i postępowanie śledcze.

Szkoła katolicka jest placówką prywatną, ale musi realizować programy narzucane przez kuratorium. Edukacja katolicka stoi na wysokim poziomie i takie szkoły wybierają dla swoich dzieci nie tylko rodzice ateiści, ale często także nawet muzułmanie. Jednak „katolickość” edukacji jest tu alternatywna i np. lekcje religii nie są obowiązkowe.

Christiana Espeso został w sumie ukarany za chęć zachowania katolickiego oblicza szkoły i nauczania. Jego adwokaci Thierry Sagardoytho i Vincent Ligney skrytykowali „fałszowanie faktów i stronniczość” raportu kuratorium, co ich zdaniem wpisuje się w szerszy proces niszczenia prywatnej edukacji.

Źródło: France Ouest

Najnowsze