Strona głównaWiadomościPolskaKoniec kiosków RUCHu. Orlen likwiduje legendarne pawilony handlowe

Koniec kiosków RUCHu. Orlen likwiduje legendarne pawilony handlowe

-

- Reklama -

W spółce Ruch z Grupy Orlen wdrażane są działania naprawcze, które mają poprawić jej wyniki finansowe. W ramach segmentu sprzedaży detalicznej likwidowane są kioski, których obecnie jest 128. Niektórzy ich ajenci decydują się na prowadzenie działalności we własnym zakresie – podał koncern.

Odpowiadając we wtorek na pytania PAP, dotyczące kondycji spółki Ruch oraz podejmowanych działań związanych z jej funkcjonowaniem, Orlen podkreślił, że „decyzja o likwidacji sieci kiosków Ruchu jest podyktowana trwałymi negatywnymi wynikami finansowymi segmentu”.

„Poprzedni zarząd Orlen przejmując Ruch nakreślił plan jego restrukturyzacji, który już w 2021 r. miał przywrócić rentowność spółki i pozwolić na uzyskanie niezależności finansowej, ale cele te nie zostały osiągnięte” – zaznaczyło biuro prasowe koncernu.

Jak podano, w kolejnych latach segment ten był trwale nierentowny i miał wiodący udział w generowanych przez Ruch stratach – tylko w latach 2021-2023 wyniosły one w sumie ponad 110 mln zł. „W rezultacie pod koniec 2023 r. zadłużenie Ruchu przekroczyło 160 mln zł” – podkreślił Orlen.

Koncern zaznaczył jednocześnie, że „obecnie prowadzone są działania naprawcze, które pozwolą poprawić wyniki finansowe spółki Ruch”.

„Wspierane są perspektywiczne obszary, a trwale nierentowne wygaszane, by wyeliminować rosnące zobowiązania finansowe. W ramach obszaru sprzedaży detalicznej sukcesywnej likwidacji podlega sieć kiosków, których obecnie jest 128” – wyjaśnił Orlen.

Biuro prasowe koncernu wspomniało przy tym, że spółka Ruch „jest w bieżącym kontakcie z ajentami, którzy z wyprzedzeniem otrzymują informacje o wypowiedzeniach umów”. „Niektórzy decydują się na odkupienie kiosku i prowadzenie działalności we własnym zakresie” – podał Orlen. Według niego taką decyzję podjęło do tej pory ok. 40 ajentów.

Historia RUCHu

Początki RUCH-u sięgają 1918 r., kiedy Jan Stanisław Gebethner i Jakub Mortkowicz podpisali – 17 grudnia 1918 r. akt notarialny powołujący do życia Polskie Towarzystwo Księgarni Kolejowych RUCH Sp. z o.o. Ich spółka opierała się na nowoczesnym wówczas formacie „trafik” – kiosków dworcowych, oferujących prasę, tytoń i inne drobne artykuły.

Towarzystwo stawiało sobie za cel misję rozpowszechniania czytelnictwa w odradzającym się po wojnie społeczeństwie. Na tamte czasy było to nowatorskie i pionierskie przedsięwzięcie, które dało początek jednemu z największych przedsiębiorstw w Polsce. Pierwszy kiosk został otwarty w styczniu 1919 na peronie Dworca Głównego (Wiedeńskiego) w Warszawie. W niespełna pół roku funkcjonowało już ponad 60 kiosków i księgarń. RUCH szybko się rozwijał. Przejął konkurencyjną firmę „Czytajcie” i przekształcił się w spółkę akcyjną. W 1935 r. RUCH stał się jedynym kolporterem ogólnopolskim, posiadał 700 punktów sprzedaży: kioski, stoiska oraz sklepy.

Zarządzeniem Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Poczt i Telegrafów z 17 listopada 1949 utworzono przedsiębiorstwo państwowe pod nazwą Państwowe Przedsiębiorstwo Kolportażu „Ruch”, włączone w strukturę resortu Poczty i Telegrafów, w 1955 r. w Centralny Zarząd, a nieco później w Zjednoczenie Przedsiębiorstw Upowszechniania Prasy i Książki, które w 1973 r. weszło w skład Robotniczej Spółdzielni Wydawniczej „Prasa-Książka-Ruch” (RSW). W okresie PRL przedsiębiorstwo było monopolistą w kolportażu prasy. Kolportowało też książki, zajmowało się działalnością poligraficzną i handlem detalicznym.

Źródło:PAP, wikipedia

Najnowsze