Strona głównaWiadomościSportZrezygnowała z występu w prestiżowych zawodach. Nie chce rywalizować z transpłciowcem

Zrezygnowała z występu w prestiżowych zawodach. Nie chce rywalizować z transpłciowcem

-

- Reklama -

Świat sportu coraz częściej mierzy się z problemem dotyczącym udziału mężczyzn, którzy zmienili płeć na damską, w zawodach kobiecych. Darterka Deta Hedman, kilkukrotna wicemistrzyni świata w tej dyscyplinie, podjęła właśnie decyzję o wycofaniu się z prestiżowego turnieju World Masters, bo nie chce rywalizować z Noa-Lynn van Leuven – kiedyś mężczyzną, dziś kobietą.

Decyzja Hedman to kolejny wyraz sprzeciwu wobec udziału zmiennopłciowców w kobiecych turniejach. Brytyjka argumentuje, że rywalizacja z „biologicznymi mężczyznami” jest niesprawiedliwa i zagraża integralności kobiecego sportu.

- Reklama -

To nie pierwszy raz, gdy Hedman protestuje w tej sprawie. Podczas turniejów WDF Denmark Open i United Kingdom Darts Association zawodniczka wycofała się z meczów przeciwko transpłciowym darterkom – van Leuven i Sam Lewis.

W odpowiedzi na te wydarzenia, organizacja darterska WDF wydała komunikat ostrzegający, że celowe wycofywanie się z meczów może skutkować postępowaniem dyscyplinarnym za „narażanie sportu na złą reputację”. To właśnie ta deklaracja federacji skłoniła Hedman do rezygnacji z udziału w World Masters.

W oświadczeniu opublikowanym na Facebooku Hedman wyjaśniła: “W związku z ostatnim komunikatem dotyczącym wycofywania się z meczów, zdecydowałam, że nie mogę dać pełnej gwarancji, że dostosuję się do tego wymogu. Moja kondycja psychiczna jest obecnie daleka od ideału. Długo czekałam, by podjąć decyzję o wzięciu udziału w tej imprezie, a to oznacza, że ceny biletów i zakwaterowania są już bardzo wysokie. Koniec końców i tak nie wiem, czy w pewnym momencie bym się jednak nie złamała”.

Decyzja Dety Hedman i okoliczności jej podjęcia z pewnością będą przedmiotem dalszych dyskusji w środowisku sportowym, a być może staną się katalizatorem szerszej debaty na temat zasad uczestnictwa w zawodach sportowych w kontekście tożsamości płciowej.

Najnowsze