Na Nowej Kaledonii doszło do serii podpaleń kościołów. Od połowy lipca w Nowej Kaledonii po gwałtownych zamieszkach, spalono pięć budynków sakralnych. Do zamieszek doszło na tle autonomii i tzw. reformy konstytucji. Gniew tubylców obrócił się jednak przeciw katolikom.
CNews podało, że od lipca 2024 r. spalono pięć kościołów. Według prokuratury w Nouméa pożary te „dotyczą Nowej Kaledonii, ale jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić, że istnieje tu jeden motyw działania”.
Według przedstawicieli różnych ruchów chrześcijańskich, na wyspie do kościołów chodzi około 150 000 z 270 000 mieszkańców wyspy. W Nowej Kaledonii pierwsi misjonarze pojawili się w 1843 roku, dziesięć lat przed przejęciem archipelagu przez Francję.
Katolicki arcybiskup Nouméi, ks. bp Michel-Marie Calvet, oszacował, że akty przemocy spowodowane projektem rewizji konstytucji Nowej Kaledonii, który wywołał poruszenie na tym terytorium, miały wpływ także na życie religijne wyspy. „Widzieliśmy chęć niszczenia wszystkiego, co reprezentuje jakieś wartości związane z Francją” – mówił duchowny i dodał, że dla części tubylców jest też „kwestia kolonizacji”.
Antropolog Marie-Elizabeth Nussbaumer wyjaśnia to zjawisko nienawiści tym, że „misjonarze przybyli z armią i religia przyczyniła się do zniszczenia świata Kanaków”. Z drugiej strony nawet ruchy niepodległościowe są jednak inspirowane przekazami i symbolami religii chrześcijańskiej.
Miejscowy zwierzchnik kościoła protestanckiego twierdzi, że wśród uczestników buntu i zamieszek padały na barykadach hasła młodych ludzi deklarujących chęć „powrotu do swojej pierwotnej religii”.
Na Nowej Kaledonii po przegranych referendach w sprawie niepodległości, ma być wprowadzona zmiana przepisów dotycząca autonomii wyspy. Rozszerza ona m.in. prawo do głosowania, czego obawiają się Kanakowie. Ich zdaniem oznaczać to będzie już na stałe przewagę w wyborach lojalistów.
Je n’ai plus de mots !
💢Ils ont brulés l’église de Saint-Louis au Mont-Dore Sud 😞 #NouvelleCaledonie pic.twitter.com/MSAmzA1R04— EricosX ⚓️🇫🇷🏴☠️ (@ericosx) July 16, 2024
Źródło: CNews