Strona głównaWiadomościPolskaKomitet ONZ żądny krwi polskich dzieci. "Szybka legalizacja aborcji"

Komitet ONZ żądny krwi polskich dzieci. „Szybka legalizacja aborcji”

-

- Reklama -

Komitet ONZ ds. Likwidacji Dyskryminacji Kobiet uznał, że „wysoce restrykcyjne” prawo aborcyjne obowiązujące w Polsce… wyrządza krzywdę kobietom, powodując poważne i ciągłe naruszenia ich tzw. praw człowieka – poinformowała fundacja FEDERA. Aborcjonistki domagają się legalnego mordowania dzieci nienarodzonych na życzenie.

Fundacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny FEDERA podała na konferencji prasowej, że Komitet ONZ ds. Likwidacji Dyskryminacji Kobiet (ang. Committe on the Elimination of Discrimination against Women, CEDAW) z siedzibą w Genewie przeprowadził dochodzenie ws. prawa do zabijania dzieci nienarodzonych w Polsce.

- Reklama -

Fundacja wskazała, że podczas trwającego trzy lata dochodzenia eksperci Komitetu przeanalizowali szczegółowe materiały dowodowe i przeprowadzili szeroko zakrojoną wizytę w Polsce. Jak relacjonowała FEDERA, postępowanie dotyczyło wpływu „wysoce restrykcyjnego prawa” wprowadzonego w 1993 roku w zakresie dopuszczalności zabijania dzieci nienarodzonych na sytuację Polek na przestrzeni trzech dekad.

Przedstawicielki fundacji twierdziły, że w rezultacie Komitet wziął pod uwagę większy zakres rzekomych szkód, niż te wyrządzone kobietom w wyniku wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2020 roku. Decyzja ta doprowadziła do usunięcia przesłanki do legalnego zabijania dzieci nienarodzonych w sytuacjach podejrzenia poważnego uszkodzenia płodu. – Tym samym ustalenia Komitetu odnoszą się do poważnych i ciągłych krzywd, których doznawały Polki przez wiele lat i które trwają do dziś – grzmiała adwokat Kamila Ferenc, wiceprezes FEDERY.

Poinformowała, że w konkluzji z dochodzenia Komitet ONZ stwierdził, iż „tak restrykcyjne prawo aborcyjne” w Polsce wyrządza… znaczną krzywdę polskim kobietom, powodując poważne i ciągłe naruszenia ich praw. Podczas konferencji mec. Ferenc przypomniała, że Polska ma jedno z najbardziej chroniących życie dzieci nienarodzonych praw w Europie. Jest jednym z dwóch państw członkowskich Unii Europejskiej, które nie zalegalizowały tzw. aborcji na życzenie. Prawo zezwala na zabicie dziecka nienarodzonego w przypadkach zagrożenia życia lub zdrowia kobiety ciężarnej lub jeśli ciąża jest wynikiem czynu zabronionego.

Organizatorki konferencji przekazały, że w ocenie ekspertów Komitetu ONZ polskie prawo ma prowadzić do… poważnych cierpień fizycznych i psychicznych kobiet, co może być równoznaczne z „okrutnym, nieludzkim lub poniżającym traktowaniem”. Dodały, że Komitet zwrócił uwagę, że polskie prawo nie zezwala na zabijanie dzieci nienarodzonych na życzenie, co zmusza kobiety do kontynuowania „niechcianej ciąży”, szukania nielegalnych i ryzykownych możliwości jej przerwania lub podróżowania za granicę w celu zabicia dziecka nienarodzonego.

Co kuriozalne, według Katrine Thomasen, wicedyrektor na Europę z Center for Reproductive Rights (globalnej organizacji prawnej z siedzibą w Nowym Jorku), ustalenia Komitetu wskazują jasno, że legalizacja „opieki aborcyjnej” jest jedynym sposobem, w jaki państwo polskie może… chronić zdrowie kobiet i ich integralność osobistą. – Należy pilnie wprowadzić moratorium na egzekwowanie przepisów prawa karnego dotyczących aborcji, a procesy reformy prawa muszą zapewnić szybką legalizację aborcji – grzmiała.

Thomasen podkreśliła, że Komitet ONZ zaleca władzom RP krajowym legalizację i pełną dekryminalizację zabijania dzieci nienarodzonych, uznanie tzw. aborcji za prawo podstawowe oraz umieszczenie autonomii kobiet w centrum swojej polityki. Poza tym jako środek tymczasowy do czasu przyjęcia kompleksowej reformy prawnej Komitet proponuje Polsce wprowadzenie moratorium na stosowanie przepisów karnych dotyczących tzw. aborcji oraz wstrzymanie wszelkich dochodzeń i ścigania osób udzielających pomocy kobietom przy tzw. aborcji.

Według FEDERY polski rząd udzielił odpowiedzi na ustalenia Komitetu ONZ, w której przyznał, że trwają prace nad „niezbędną reformą” legislacyjną prawa, ale bieżące działania koncentrują się przede wszystkim na zapewnieniu skutecznego wdrożenia odpowiednich przepisów i procedur medycznych.

W ocenie wiceprezes FEDERY wystosowana odpowiedź polskiego rządu wskazuje, że koncentruje się on przede wszystkim na lepszym funkcjonowaniu obecnego systemu opieki zdrowotnej. – Tymczasem ustalenia Komitetu dotyczą konieczności pilnych zmian legislacyjnych – grzmiała mec. Ferenc.

Jak twierdziła, dopóki prawo pozwalające na zabijanie dzieci przed narodzeniem nie zostanie zmienione, Polska będzie nadal naruszać swoje zobowiązania w zakresie tzw. praw człowieka, a poważne i ciągłe naruszenia „praw kobiet” będą kontynuowane, co odbije się negatywnie na wizerunku naszego kraju.

Źródło:PAP MediaRoom

Najnowsze