Strona głównaWiadomościŚwiatObserwatorzy potwierdzają, że obecny lewicowy prezydent przegrał wybory

Obserwatorzy potwierdzają, że obecny lewicowy prezydent przegrał wybory

-

- Reklama -

Według misji obserwacyjnej Fundacji Cartera zwycięzcą wyborów prezydenckich w Wenezueli jest jednoznacznie Edmundo Gonzalez Urrutia, kandydat opozycji, który miał zdobyć ponad 60% głosów. Oficjalnie zwycięzcą został jednak urzędujący prezydent i skrajnie lewicowy polityk Nicolas Maduro.

Misja obserwacyjna Fundacji Cartera potwierdziła tezę opozycji, że wybory zostały zafałszowane. Tymczasem oficjalne urzędy twierdzą, że nie mogą udostępnić protokołów wyborczych, bo nastąpiło włamanie na serwery.

- Reklama -

Jednak ta sama Fundacja twierdzi, że wcześniej żaden państwowy urząd nie zgłosił ataków i niedostępność stron internetowych z wynikami to specjalne działanie, które ma ukryć prawdziwe wyniki. O braku jakichkolwiek włamań informowała Jennie Lincoln, szefowa misji obserwacyjnej fundacji, która została zaproszona do obserwacji głosowania.

W dniu wyborów przewodniczący Krajowej Rady Wyborczej (CNE) Elvis Amoroso ogłosił zwycięstwo Nicolasa Maduro, nie podając jednak szczegółów wyników z poszczególnych lokali wyborczych. Pytany o te dane, stwierdził, że padły one ofiarą włamania komputerowego.

Wielu obserwatorów uważa, że to gigantyczne oszustwo i Wenezueli miał miejsce „autosabotaż”, który miał ukryć rzeczywiste dane.

Krajowa Rada Wyborcza uznała zwycięstwo Nicolasa Maduro, podobno większością 52% głosów nie upubliczniając protokołów lokali wyborczych. Według protokołów, do których dotarła opozycja, zwyciężył jednak w rzeczywistości Edmundo Gonzalez Urrutia, zdobywając 67% głosów.

Lincoln z Fundacji Cartera mówiła, że wybory w Wenezueli były „czystym teatrem”. Fundacja, która przeanalizowała dostępne dane z protokołów, potwierdza, że kandydat opozycji otrzymał ponad 60%” głosów. Sam prezydent Maduro i przewodniczący parlamentu jednak odpowiedzieli, że te protokoły są fałszywe, a Rodriguez starał się wykazać nawet sposoby fałszowania.

Wybory wenezuelskie zostały zakwestionowane przez Stany Zjednoczone, Unię Europejską i kilka krajów Ameryki Łacińskiej. Kolumbia, Brazylia i Meksyk zasugerowały „bezstronną weryfikację wyników”.

Źródło: Le Figaro/ AFP

Najnowsze