Strona głównaWiadomościŚwiatRekordowa liczba więźniów i brak „wolnych miejsc” dla kolejnych

Rekordowa liczba więźniów i brak „wolnych miejsc” dla kolejnych

-

- Reklama -

Według danych opublikowanych w czwartek 1 sierpnia przez Ministerstwo Sprawiedliwości, liczba więźniów we Francji po raz kolejny wzrosła. Padł tu nowy rekord i w dniu 1 lipca 78 509 osób było osadzonych w więzieniach. W czerwcu ta liczba wynosiła jeszcze 77 880.

Wzrost liczby więźniów tłumaczy się m.in. wzrostem społecznych napięć. W dużej mierze odpowiada za to załamanie się procesów integracji i duży napływ nieprzystosowanych kulturowo imigrantów. Z drugiej strony, rząd, który chciałby pokazać, że coś ze wzrostem przestępczości robi, naciska na wymiar sprawiedliwość na ferowanie ostrzejszych wyroków.

- Reklama -

Likwidacja „poczucia bezkarności” przestępców to słuszne posunięcie, ale okazuje się, że system penitencjarny kraju jest na to kompletnie nie przygotowany. Tym bardziej, że w kręgach rządzącej od lat lewicy, budowanie nowych zakładów karnych jest raczej „niesłuszne ideologicznie”.

Przedstawiciele lewicy, zamiast do więzień, chętniej posyłaliby przestępców do… psychiatry. Jedna wiele przypadków recydywistów, którzy zbyt szybko opuszczają szpitale i dokonują okrutnych przestępstw, powoduje, że nawet lewicowi sędziowie trochę się boją kierowania tego typu ludzi zamiast do celi na rzekome leczenie.

Rosnąca populacja przestępców, którzy mają odbyć kary, spowodowała , że rząd władza wykonawcza liczy na budowę 18 000 nowych miejsc więziennych do 2027 r. Ma to zwiększyć „pojemność” więzień do 78 000 miejsc. Problem w tym, że jeśli do rządu wejdzie lewica, z planów tych nic nie zostanie.

Lewica chciałaby zakwestionować istniejący system karny, a problem przeludnienia chce rozwiązywać „różnorodnością” kar. MA to być „sprawiedliwość naprawcza”, kary pół-wolnościowe, prace społeczne, itp.

Według badania z 6 czerwca Rady Europy, Francja znajduje się wśród najgorszych krajów kontynentu pod względem przeludnienia więzień (126,9%). Przeludnienie aresztów wynosi nawet 152,3% i nic dziwnego, że Francja zajmuje trzecie miejsce od końca w Europie, tylko przed Cyprem i Rumunią. Na razie wyjściem z impasu ma być system łagodzenia kar. Wprowadza się np. zakaz wymierzania kary pozbawienia wolności poniżej jednego miesiąca, częstsze karanie pracami społecznymi, korekty wyroków, itp.

Źródło:Atlantico

Najnowsze