Strona głównaWiadomościŚwiatW sierpniu TEN kraj opuści ostatni amerykański żołnierz

W sierpniu TEN kraj opuści ostatni amerykański żołnierz

-

- Reklama -

US Army zakończy wycofywanie się z Nigru „na początku sierpnia”. Tymczasem zagrożenie zwłaszcza islamskim ekstremizmem na Sahelu rośnie i coraz bardziej zagraża krajom sąsiednim. Jednym z nich jest Wybrzeże Kości Słoniowej – powiedział generał Kenneth Ekman z Dowództwa Stanów Zjednoczonych w Afryce (Africom).

Wycofanie amerykańskich żołnierzy z Nigru następuje na skutek żądań wojskowej junty, która dokonała w tym kraju zamachu stanu. Najpierw Niger opuścili Francuzi, a Waszyngton próbował negocjować pozostanie z nowymi władzami, obawiając się m.in. coraz bardziej prorosyjskiego kursu junty.

- Reklama -

Ostatecznie, zgodnie z żądaniem reżimu wojskowego, wycofanie się Amerykanów nastąpi „na początku sierpnia”, co ogłosił w środę 24 lipca generał Kenneth Ekman z amerykańskiego dowództwa wojskowego w Afryce (Africom).

Dodał, że „wycofywanie się przebiega dobrze i jest koordynowane z nigeryjskimi odpowiednikami”. Ekman wystąpił na konferencji prasowej zorganizowanej w Abidżanie na Wybrzeżu Kości Słoniowej.

Już na początku lipca wszyscy amerykańscy żołnierze z bazy w Niamey opuścili kraj, a trwa jeszcze opuszczanie bazy dronów Agadez na północy kraju. Stany Zjednoczone były zaangażowane w Nigrze w walkę z dżihadystami, którzy regularnie atakują ten kraj.

Sprawująca od 2023 włada wojskowych dokonała jednak zmian sojuszy. W Niemey pojawiła się wcześniej m.in. rosyjska grupa Wagnera. „Konsekwencje dla bezpieczeństwa regionalnego są bardzo niepokojące” – podsumował gen. Ekman decyzję junty i dodał, że zagrożenie ekstremizmem na Sahelu rośnie i w coraz większym stopniu zagraża krajom sąsiednim, w tym Wybrzeżu Kości Słoniowej.

Pytany o możliwe przesunięcie sił USA do Wybrzeża Kości Słoniowej, potwierdził, że Stany Zjednoczone chcą współpracować z armią tego kraju i są za umocnieniem partnerstwa. WKS graniczy na północy z Burkina Faso i Mali, gdzie zagrożenie dżihadyzmem jest największe.

Generał zaprzeczył jednak doniesieniom prasowym, jakoby Stany Zjednoczone zamierzały zbudować bazę w Odienné, na północno-zachodnim Wybrzeżu Kości Słoniowej. „Nie mamy planów budowy bazy w Odienné” – wyjaśnił i dodał, że „wrażliwy na obawy”, jakie amerykańska baza mogłaby wzbudzić w społeczeństwie tego kraju.

Stany Zjednoczone przeprowadzały jednak w ostatnich latach na Wybrzeżu Kości Słoniowej ćwiczenia wojskowe o nazwie „Flintlock”, w których biorą udział setki żołnierzy z kilku armii zachodnich i afrykańskich w celu wzmocnienia zdolności operacyjnych w walce z dżihadystami.

Źródło: AFP/ Le Figaro

Najnowsze