Strona głównaWiadomościPolitykaModa na komisje śledcze dotarła do Izraela

Moda na komisje śledcze dotarła do Izraela

-

- Reklama -

Ponieważ rządząca Izraelem koalicja nie zgadza się na powołanie niezależnej komisji, która zbadałaby, jak doszło do napaści Hamasu na Izrael 7 października 2023 r., środowiska obywatelskie, w tym rodziny ofiar i zakładników, ogłosiły w czwartek powołanie „obywatelskiej komisji śledczej”.

W skład komisji wchodzą prawnicy i eksperci zajmujący się bezpieczeństwem: byli sędziowie, generałowie, wyższej rangi oficerowie policji i służby bezpieczeństwa. Gremium zostało powołane przez organizacje zrzeszające rodziny ofiar ataków i porwanych przez Hamas zakładników, stowarzyszenia osób ewakuowanych z powodu toczącej się wojny zarówno z północy, jak i południa Izraela, czy przedstawicieli kibuców wokół Gazy zaatakowanych 7 października.

- Reklama -

Komisja ma prześledzić „wydarzenia poprzedzające 7 października, które przyczyniły się do największej porażki systemu bezpieczeństwa w historii państwa” i zbadać błędy popełnione przez wojskowych i polityków. Podkreślono, że obywatelski komitet został założony, ponieważ nie powołano państwowej komisji śledczej i tymczasowe gremium będzie działać do czasu jej utworzenia. Obywatelska komisja zapowiedziała, że chce przedstawić swoje ustalenia przed pierwszą rocznicą ataków.

W środę izraelski parlament odrzucił wniosek opozycji o powołanie państwowej komisji śledczej – niezależnego od rządu i parlamentu gremium o szerokich uprawnieniach, którego członków powołuje prezes Sądu Najwyższego. W ostatnich latach premier Benjamin Netanjahu odmawiał powołania takiej komisji w kilku sprawach – zaznaczył dziennik „Jerusalem Times”. Premier mówił w środę w parlamencie, że urzędnicy zajmujący się bezpieczeństwem powinni teraz skupić się na wygraniu wojny, a dochodzenie powinno być prowadzone już po jej zakończeniu.

W terrorystycznych atakach Hamasu na południe Izraela 7 października 2023 r. zabito niemal 1200 osób. Porwano też 251 zakładników, ocenia się, że 116 z nich jest nadal w niewoli. W rozpoczętej tą napaścią wojnie w Strefie Gazy zginęło ponad 38,8 tys. Palestyńczyków – informuje kontrolowane przez Hamas ministerstwo zdrowia, które w tym zestawieniu nie odróżnia ofiar cywilnych od bojowników. W ofensywie lądowej w Strefie Gazy poległo też 327 izraelskich żołnierzy. W efekcie wojny Strefa Gazy pogrążona jest w kryzysie humanitarnym na wielką skalę, a większość ludności stała się wewnętrznymi uchodźcami.

(PAP)

Najnowsze