Olimpiada i nowe wymogi bezpieczeństwa spowodowały, że w tym roku w narodowe święto Francji centralny punkt uroczystości ,czyli parada wojskowa odbywała się na zmienionej trasie. Zamiast przemarszu kolumn Polami Elizejskimi w kierunku Placu Concorde , gdzie zainstalowano już infrastrukturę olimpijską, pochód przeszedł Avenue Foch.
Ze względów bezpieczeństwa wiele stacji metra zostało zamkniętych, a tradycyjny pokaz sztucznych ogni przy Wieży Eiffla odbędzie się bez udziału publiczności na Polach Marsowych.
Po zamachu na Donalda Trumpa, szef paryskiej policji Laurent Nuñez oświadczył w TV, że „snajper” jest jednym z „zagrożeń branych pod uwagę” podczas wydarzeń publicznych także we Francji, w tym takich jak parada wojskowa odbywająca się 14 lipca. „Zagrożenie jest bardzo realne, wiemy o tym i staramy się zabezpieczać” – mówił prefekt. Dodał, że zmian nie będzie, bo system jest już dostosowany do tego typu zagrożeń, w tym przez „system dronów, obserwatorów, bardzo dobrze zorganizowanych strzelców wyborowych”.
Trybuna honorowa tegorocznej parady została zainstalowana na Place de l’Etoile koło Łuku Triumfalnego, a prezydent Emmanuel Macron przybył tu w towarzystwie m.in. szefa sztabu Thierry’ego Burkharda. Były występy artystyczne, a pod wielką trójkolorową flagą ozdobioną krzyżem Lotaryngii, m.in. dwóch solistów z Chóru Armii Francuskiej wykonało utwór „Douce France” napisany przez Charlesa Treneta w 1943 r.
Na niebie pojawiły się 22 helikoptery wszystkich typów używanych w armii francuskiej (Tiger, Caiman, Cougar, Fennec), w tym śmigłowce służące we francuskiej marynarce wojennej na pokładzie lotniskowca „Charles de Gaulle”. Przeleciały także myśliwce Rafale Marine i E2C Hawkeye. W sumie 39 samolotów i „Patrol Francji”, który ciągnął za sobą trójkolorowe barwy kraju.
Avenue Foch przemaszerowali strażacy, poszczególne rodzaje wojsk i policja, w tym roku przy dużym aplauzie publiczności. Aplauz wzbudził też tradycyjnie przemarsz Legii Cudzoziemskiej w białych kepi. Utworzona w 1831 r. Legia Cudzoziemska defilowała tradycyjnie w tempie 88 kroków na minutę (w porównaniu do 120 kroków innych jednostek) ze swoją własną orkiestrą.
Nowym elementem parady, była nie tylko zmieniona trasa, ale i pojawienie się tu sztafety z ogniem olimpijskim. Na placu przebrani kolorowo żołnierze utworzyli także flagę olimpijską. Jednak głównym tematem defilady była w tym roku 80. rocznica lądowania aliantów we Francji. Na zakończenie ceremonii Prezydent Republiki życzył Francuzom „wszystkiego najlepszego z okazji Święta Narodowego”.
W tym roku, dzięki dużym środkom bezpieczeństwa spłonęło przy okazji 14 lipca znacznie mniej aut, niż normalnie. „Rewolucyjnej” tradycji stało się jednak zadość. W noc 14 lipca spalono np. 17 pojazdów, podpalano też śmietniki, a 23 osoby aresztowano tylko w podparyskim departamencie Hauts-de-Seine. To pierwszy raport tylko z jednego departamentu. Innych danych nie podano, zapewne aby nie popsuć atmosfery „olimpijskiego pokoju”.
Françaises, Français,
Bonne fête nationale à tous ! pic.twitter.com/b7izE75fLp— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) July 14, 2024
🔴 Emmanuel Macron descend l’avenue Foch, quelques minutes avant le début du défilé du 14 juillet.
▶#14juillet #FranceTV pic.twitter.com/YocU3HYMv3
— Info France 2 (@infofrance2) July 14, 2024
🔴 #14Juillet 🇫🇷 Le défilé militaire : le passage des aéronefs au-dessus de l’avenue Foch et de la terrasse de l’Arc de triomphe#14juillet2024 pic.twitter.com/wyiuE8REgK
— L’Echiquier social (@EchiquierSocial) July 14, 2024
14-Juillet: 80 jeunes forment les anneaux olympiques devant la tribune présidentielle à l’arrivée de la flamme sur l’avenue Foch pic.twitter.com/goDYLNvY1e
— BFMTV (@BFMTV) July 14, 2024