Strona głównaWiadomościPolskaLubnauer zapowiedziała zakaz. Rodzice tego nie chcą

Lubnauer zapowiedziała zakaz. Rodzice tego nie chcą [SONDAŻ]

-

- Reklama -

Niezależnie od liczby dzieci w wieku szkolnym, rodzice nie chcą wprowadzenia zakazu wyjazdu na wakacje czy urlop z pociechami w trakcie roku szkolnego – wynika z sondażu IBRiS dla Radia ZET.

Wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer kilka dni temu zapowiedziała, że resort rozważa wprowadzenie zakazu wyjazdu dzieci na wakacje w trakcie roku szkolnego.

Bardzo często mamy głosy nauczycieli i dyrektorów, że rodzice traktują szkołę jako miejsce, gdzie dziecko może chodzić albo może nie chodzi – mówiła i dodała, że „obowiązek to obowiązek”.

Tymczasem jak wynika z sondażu, rodzice nie chcą wprowadzenia takiego zakazu. Najwięcej, bo 86 proc. przeciwników restrykcji jest wśród osób, które mają troje lub więcej dzieci. Jak podano, wprowadzenia zakazu nie chce 73 proc. tych z dwójką uczniów w domu i 77 proc. rodziców, którzy mają jedno dziecko.

Na pytanie, „czy dzieci w wieku szkolnym powinny mieć zakaz wyjazdu na wakacje/urlop z rodzicami w trakcie roku szkolnego?”, 13,1 proc. ankietowanych odpowiedziało zdecydowanie „tak”, raczej „tak” – 17,1 proc., a raczej „nie” – 21,6 proc., zdecydowanie „nie” zaś 38,7 proc., natomiast „nie wiem/trudno powiedzieć” – 9,5 proc.

Z sondażu wynika, że najwięcej przeciwników wprowadzenia ograniczeń jest wśród wyborców partii opozycyjnych, czyli głosujących na PiS lub Konfederację – 59 proc. Przeciw ograniczeniom jest 50 proc. zwolenników obozu rządzącego. Na wyjazdy dzieci w trakcie roku szkolnego nie zgadza się 40 proc. sympatyków KO, Trzeciej Drogi i Lewicy, oraz 28 proc. głosujących na PiS lub Konfederację – podano.

Wprowadzenia zakazu nie chce większość kobiet (65 proc.), jak i mężczyzn (56 proc.).

Sondaż Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na zlecenie Radia ZET został przeprowadzony 5-7 lipca br. metodą CATI na ogólnopolskiej próbie 1070 osób.

Źródło:PAP/nczas.info

Najnowsze