Strona głównaWiadomościŚwiatOsłabienie „Zielonego Ładu”? Troski Zielonych po porażce wyborczej w wielu krajach

Osłabienie „Zielonego Ładu”? Troski Zielonych po porażce wyborczej w wielu krajach

-

- Reklama -

Czy wyborcza porażka partii Zielonych w wielu krajach będzie miała konsekwencje dla „Zielonego Ładu”? Partie „ekologiczne” martwią się, że osłabi to cele „środowiskowe”, jak np. głosowania nad pakietem środków, które mają „pozwolić Europie osiągnąć neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 r.”.

Tym bardziej, że zasady „Zielonego Ładu” były krytykowane jeszcze przed wyborami. Grupa Zielonych (EFA) straciła 20 mandatów w PE. Teraz grupa zielonych radykałów liczy tylko 52 eurodeputowanych i straciła pozycję czwartej siły politycznej w Brukseli.

Pojawia się realna szansa przynajmniej na ograniczenie narzucanego od 2019 r. przez Brukselę ideologicznego projektu „Zielonego Ładu”. Parlament Europejski jest dziś może „mniej ekologiczny” niż poprzedni, ale, niestety ich ideologia została przyjęta także przez inne grupy, w tym największą frakcję – EPL. Ustępstwa mogą być więc tylko taktyczne.

Organizacje pozarządowe w imię hasła „klimatyzmu” ostrzegają EPL przed sojuszami ze „skrajną prawicą” i liczą, że EPL stworzy dalej „większość” z liberałami i socjalistami, ze wsparciem także Zielonych. Partie prawicy są na ogól sceptyczne wobec „pakietów klimatycznych”.

W pakietach jest nie tylko podwyżka cen energii, ale też odłogowanie areałów rolnych, zakaz sprzedaży normalnych aut z silnikami termicznymi, „przyspieszanie stosowania energii odnawialnej”, itd. Pomysły stały się na tyle dokuczliwe dla rolników i zwykłych ludzi, że nawet w części EPL przyszło opamiętanie, co podobno „niepokoi organizacje pozarządowe”.

Jednak czasy popularności Grety Thunberg i zielonego wariactwa powoli się kończą. Ona sama też ostatnio przerzuciła się na… wspieranie Palestyny. To jeden z niewielu „pozytywów” wojny na Ukrainie, inflacji i kryzysu rolnictwa, które wymusiły na niektórych politykach powrót do zasad rozsądku i realizmu.

Źródło:France Info

Najnowsze