Strona głównaWiadomościŚwiatŚwit Nowej Europy? Partie prawicowe triumfują niemal wszędzie

Świt Nowej Europy? Partie prawicowe triumfują niemal wszędzie

-

- Reklama -

W wyborach do Parlamentu Europejskiego w wielu krajach triumfy święcą partie prawicowe i konserwatywne. W niektórych z nich, na przykład we Francji czy Austrii zwyciężają, w innych – na przykład w Polsce – zdecydowanie umacniają swoje pozycje na scenie. Czy obserwujemy odrodzenie narodowe w krajach Europy?

Jak podaje na platformie X mieszkający we Francji publicysta Adam Gwiazda. Biorąc pod uwagę wyniki unio-wyborów prawicowe frakcje w europejskim parlamencie zdecydowanie powiększą swoje liczebności.

– Tak zwany nurt „populistyczny” czyli ID + ECR + „inna skrajna prawica” ma 164 mandaty i jest drugim nurtem w europarlamencie za chadekami (PPE, 186 mandatów) i przed socjaldemokratami (S&D, 136 mandatów).

Frakcja ID czyli Tożsamość i Demokracja zrzesza między innymi francuskie Zgromadzenie Narodowe kierowane przez Marine le Pen, a także  Wolnościową  Partię Austrii, włoską Ligę Północną czy belgijski Interes Flamandzki.

Z kolei frakcja ECR to Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy – w szeregach tej frakcji zasiadają między innymi deputowani z polskiego ugrupowania Prawo i Sprawiedliwość. Dodatkowo około stu mandatów odsadzają niezależni czyli posłowie bez frakcyjnego przydziału, w tej grupie niemal wszyscy to deputowani z ugrupowań prawicowych, m.in. polscy Konfederaci.

Tymczasem w całej Europie słychać jęki lewicowców, którzy z przerażeniem obserwują wyniki wyborów w poszczególnych krajach członkowskich. Tak zwane partie „populistyczne”, jak nazywają prawicowców i konserwatystów, zwyciężyły między innymi we Włoszech (Bracia Włosi – 28,8 procent głosów), Austrii (FPOe – 25,7 procent głosów) i oczywiście we Francji, gdzie prezydent Emmanuel Macron postanowił rozwiązać parlament i zdymisjonować rząd. Drugie miejsce przypadło niemieckiej AfD (16 procent głosów), holenderskiej PVV Gerta Wildersa (17,7 procent głosów) czy rumuńskiej AUR – Partii Jedności Rumunów (15 procent głosów).

Wszystkie te partie opowiadają się za powstrzymaniem niekontrolowanego migrantów, obroną narodowej tożsamości i zatrzymaniem polityki klimatycznej tzw. Zielonego Ładu w UE.

Najnowsze