Strona głównaWiadomościŚwiatAresztowanie francuskiego „szpiega” w Rosji

Aresztowanie francuskiego „szpiega” w Rosji [VIDEO]

-

- Reklama -

W Rosji aresztowano Francuza Laurenta Vinatiera. Moskwa zarzuca mu „zbieranie informacji wojskowych”. Rosyjska Federalna Komisja Śledcza opublikowała nagranie wideo, na którym funkcjonariusze organów ścigania zatrzymują mężczyznę siedzącego na tarasie kawiarni. Jego twarz jest na nagraniu zamazana.

Przeciwko Francuzowi wszczęto postępowanie karne w związku z naruszeniem rosyjskiego prawa dotyczącego „zagranicznych agentów”. Laurent Vinatier pracuje jako doradca organizacji „Dialog Humanitarny”, która ma siedzibę w Genewie. „Pracujemy nad uzyskaniem większej ilości informacji na temat okoliczności zatrzymania” – napisano w komunikacie tej organizacji.

Głos w tej sprawie zabrał podczas wywiadu telewizyjnego prezydent Emmanuel Macron, który potwierdził, że „jeden z naszych rodaków został aresztowany w Rosji”. Zapewnił, że ​​„w żadnym wypadku nie był to ktoś, kto pracuje lub pracował dla służb Francji”. Dodał, że zatrzymany otrzyma „odpowiednią ochronę konsularną”.

Francuskie media piszą o aresztowaniu, które ma miejsce „w szczególnie napiętych stosunkach między Paryżem a Moskwą w kontekście francuskiego wsparcia wojskowego dla Ukrainy”. Kilka godzin po aresztowaniu Emmanuel Macron zapowiadał wzmocnienie pomocy dla Ukrainy, w tym sprzedaż Mirage 2000-5” i szkolenie ukraińskich żołnierzy we Francji.

Z kolei rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow nazwał te zapowiedzi „skrajnie prowokacyjnymi” i dodał, że „Republika Francuska jest gotowa do bezpośredniego udziału w konflikcie”. W przypadku zatrzymanego Francuza, służby rosyjskie mówią o jego „kilkuletniej” działalności i „zbieraniu informacji z zakresu działań wojskowych i wojskowo-technicznych Federacji Rosyjskiej”.

Na podstawie art. 330 § 1 rosyjskiego kodeksu karnego, każdy „zagraniczny agent” powinien się zarejestrować i prawo to dotyczy także tych, którzy zbierają jawne informacje o sprawach wojskowych. Każde naruszenie zagrożone jest tu karą do pięciu lat więzienia.

W piątek 7 czerwca postanowieniem sądu w Moskwie Francuz Laurent Vinatier został osadzony w areszcie tymczasowym na czas do 5 sierpnia. Tożsamość aresztowanego ujawniła publicznie kilka godzin później, agencja TASS.

48-letni Laurent Vinatier ma być specjalistą od krajów postsowieckich. Zrobił doktorat na temat konfliktu w Czeczenii. Jest obecnie doradcą szwajcarskiego Centrum Dialogu Humanitarnego dla organizacji pozarządowych i koncentruje się na „Rosji, Ukrainie, Mołdawii, Tadżykistanie, Azerbejdżan i Uzbekistanie”. Eksperci wskazują, że pokazanie przez rosyjskie służby filmu z jego zatrzymania „nie jest dobrym znakiem”.

Źródło: France Info

Najnowsze