Strona głównaWiadomościPolitykaCzy poseł Konfederacji popełnił przestępstwo? "Grzegorz Braun na pewno nie będzie mógł...

Czy poseł Konfederacji popełnił przestępstwo? „Grzegorz Braun na pewno nie będzie mógł odpowiadać za żaden z wymienionych czynów” [VIDEO]

-

- Reklama -

We wtorek w mediach społecznościowych Grzegorz Braun poinformował o zdjęciu flagi ukraińskiej z kopca Kościuszki. „Flagę Ukrainy, która znajdowała się w niewłaściwym miejscu, jako uczciwy znalazca przekazuję do konsulatu w Krakowie” – napisał. Zarzucono mu popełnienie przestępstwa, z czym nie zgadza się Michał Plewiński, prawnik z kanału „Prosto o prawie”. 

Michał Plewiński uważa, że Braunowi nie można zarzucić odpowiedzialności z art. 137 Kodeksu Karnego ustęp 2, który głosi: „Tej samej karze [grzywnie karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku] podlega, kto na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwa obcego, wystawione publicznie przez przedstawicielstwo tego państwa lub na zarządzenie polskiego organu władzy.” Zdjęcie flagi z Kopca Kościuszki nie spełnia bowiem ostatniej z przesłanek.

Niewinny

Czyny Brauna nie podpadają również pod art. 278 o kradzieży ani pod art. 288 o niszczeniu mienia (zarzucane jest mu zniszczenie masztu flagi), gdyż w obu przypadkach wartość przedmiotu musiałaby wynosić ponad 800 zł.

Niebagatelne znaczenie ma również sam zamiar. „Czyn zabroniony popełniony jest umyślnie, jeżeli sprawca ma zamiar jego popełnienia, to jest chce go popełnić albo przewidując możliwość jego popełnienia, na to się godzi.”

„Na podstawie tego, co było publikowane w mediach, Grzegorz Braun na pewno nie będzie mógł odpowiadać na żaden z wymienionych czynów”- twierdzi prawnik. – „Sprawa prawdopodobnie zostałaby umorzona”.

Źródło:Prosto o prawie

Najnowsze