Strona głównaWiadomościPolskaW czasach COVID-19 dałeś się nabrać na "pomoc" rządu? Ty stracisz, zyska...

W czasach COVID-19 dałeś się nabrać na „pomoc” rządu? Ty stracisz, zyska skarbówka

-

- Reklama -

Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził niedawno, że przez umorzoną subwencję z tarczy antykryzysowej mały podatnik mógł stracić prawo do preferencyjnej 9 proc. stawki CIT – poinformowała piątkowa „Rzeczpospolita”.

„Niektóre firmy nie wiedzą jeszcze, że przez covidową pomoc wpadły w podatkową pułapkę” – podkreśliła gazeta.

- Reklama -
1,5 proc. dla Fundacji Najwyższy Czas!

„Rz” opisała w piątek sprawę spółki, która wystąpiła do skarbówki o interpretację podatkową. „We wniosku wyjaśniła, że w 2021 r. jej przychody ze sprzedaży nie przekroczyły równowartości 2 mln euro, tj. limitu, od którego zależy prawo do 9 proc. stawki CIT dla małych podatników i rozpoczynających działalność. Dodała, że w tym samym czasie skorzystała też z umorzenia subwencji z antykryzysowej tarczy PFR dla małych i średnich firm. Co prawda przyznała, że sumując umorzenie i przychody ze sprzedaży, limit 2 mln euro został przekroczony. Spółka była jednak przekonana, że ma prawo do opodatkowania swoich dochodów za 2021 r. według preferencyjnej 9-proc. stawki CIT, bo bez umorzonej dotacji mieści się w limicie. ” – zrelacjonowała „Rz”.

Europa Suwerennych Narodów

Fiskus przyjął niekorzystną dla spółki interpretację. Sprawa trafiła do sądu administracyjnego.

- XVI Konferencja Prawicy Wolnościowej -

Finalnie NSA orzekł, że pomoc państwa dla spółki została ograniczona do neutralności podatkowej przyznania subwencji oraz jej umorzenia. „Nie może zaś stanowić przesłanki do przyznawania spółce innych korzyści podatkowych, w tym obniżonej stawki CIT, jeżeli wola ustawodawcy w tym zakresie nie została należycie wyrażona w sposób normatywny” – wyjaśniła „Rz”.

Najnowsze