Strona głównaWiadomościŚwiatWymiana ognia pomiędzy Izraelem a Egiptem. Nie żyje egipski funkcjonariusz

Wymiana ognia pomiędzy Izraelem a Egiptem. Nie żyje egipski funkcjonariusz

-

- Reklama -

Egipski funkcjonariusz zginął w wymianie ognia przy przejściu granicznym między Egiptem a Strefą Gazy; trwa śledztwo w tej sprawie – przekazał w poniedziałkowym oświadczeniu rzecznik egipskiej armii. Przejście graniczne położone jest w pobliżu miasta Rafah, gdzie armia izraelska prowadzi ofensywę.

„Parę godzin temu doszło do incydentalnej wymiany ognia na egipskiej granicy. Incydent jest analizowany oraz trwają rozmowy ze stroną egipską” – przekazała armia izraelska w poniedziałek. Wojsko zaznaczyło, że również prowadzi dochodzenie w tej sprawie.

Izrael przejął kontrolę nad przejściem granicznym w Rafah między Strefą Gazy a Egiptem wcześniej w maju, kiedy wojska izraelskie rozpoczęły ofensywę w okolicach miasta. Te działania zostały potępione przez Egipt.

Kair obawia się, że Palestyńczycy zostaną przegnani z południowej części półenklawy palestyńskiej, co mogłoby spowodować ich napływ do Egiptu. Rząd egipski wiele razy wysuwał też oskarżenia pod adresem Izraela, że wstrzymuje dostawy pomocy humanitarnej.

Mimo iż relacje pomiędzy Kairem a Tel Awiwem są napięte, do konfliktów na granicy dochodziło rzadko. Do najpoważniejszego incydentu doszło w czerwcu ub.r., kiedy w incydencie na granicy zginęło trzech żołnierzy izraelskich oraz jeden egipski pracownik służb bezpieczeństwa.

Źródło:PAP

Najnowsze