Strona głównaWiadomościPolskaTo pierwsze takie wydarzenie od 1364 roku. Spotkanie z Dudą i Tuskiem

To pierwsze takie wydarzenie od 1364 roku. Spotkanie z Dudą i Tuskiem

-

- Reklama -

Od ceremonii oficjalnego powitania przez prezydenta Andrzeja Dudę na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego rozpoczęła się w czwartek przed południem wizyta prezydenta Cypru Nikosa Christodoulidesa w Polsce. To historyczna, pierwsza wizyta głowy tego państwa nad Wisłą. Christodoulides spotkał się również z premierem Donaldem Tuskiem.

W planie wizyty było spotkanie polskiej pary prezydenckiej Andrzeja Dudy oraz Agaty Kornhauser-Dudy z prezydentem Cypru z małżonką oraz spotkanie „w cztery oczy” obu prezydentów. W ich obecności podpisane zostały dokumenty.

Prezydent Christodoulides spotka się także z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią oraz spotkał się z premierem Donaldem Tuskiem.

Wieczorem prezydent RP wraz z małżonką wydadzą obiad oficjalny na cześć cypryjskiej pary prezydenckiej.

Spotkanie prezydenta Cypru z Andrzejem Dudą

W czwartek w Pałacu Prezydenckim prezydent Duda spotkał się z prezydentem Cypru Nikosem Christodoulidesem. Podczas konferencji prasowej po spotkaniu „w cztery oczy” i razem z delegacjami prezydent Duda zauważył, że to pierwsza wizyta przywódcy Cypru w Polsce od 1364 roku, gdy król cypryjskiego państwa krzyżowców Piotr Cypryjski wziął udział z zjeździe monarchów europejskich w Krakowie, zwołanym z inicjatywy Kazimierza III Wielkiego; królowie wzięli wtedy m.in. udział w słynnej uczcie u Wierzynka.

W istocie można więc powiedzieć, że to wydarzenie historyczne – mówił prezydent Duda, zaznaczając, że oba państwa od 20 lat są członkami Unii Europejskiej i w ten sposób wiążą swoje losy.

Prezydent Duda powiedział, że podczas rozmów liderzy poruszyli kwestię sytuacji na Ukrainie, w tym także ukraińskich uchodźców w Polsce, a także kwestię sytuacji na Bliskim Wschodzie, silnie oddziałującej na położony niedaleko Cypr. Zaznaczył, że Polska jest wdzięczna Cyprowi za „zdecydowaną i bardzo jednoznaczną postawę” wobec rosyjskiej agresji na Ukrainie, w tym przede wszystkim wspieranie sankcji na Rosję.

– Powiedziałem panu prezydentowi, że Rosja nie może wygrać tej wojny; że jeżeli Władimir Putin wygra tę wojnę, to będzie to pożywka dla kolejnych kroków, które rosyjski imperializm podejmie – zaznaczył prezydent.

Christodoulides porównał rosyjską inwazję na Ukrainę i okupację jej terenów do okupacji Cypru Północnego. – Od samego początku Cypr stał i nadal będzie stał niezachwianie po właściwej stronie historii. Inwazje, okupacje, naruszenia prawa międzynarodowego – niezależnie od tego, gdzie się zdarzają, należy powstrzymywać – zadeklarował.

Duda nawiązał też do sytuacji na Cyprze i faktu, że północna część wyspy kontrolowana jest przez separatystyczną, nieuznawaną Turecką Republikę Cypru Północnego. Jak mówił, Polska opowiada się za rozwiązaniem, w ramach którego cała wyspa będzie objęta przez jedno państwo cypryjskie.

– My to rozwiązanie jednego w przyszłości państwa na Cyprze, oczywiście z pewnymi zasadami podziału regionalnego i etnicznego (…), cały czas konsekwentnie wspieramy – powiedział; za to stanowisko podziękował prezydent Cypru.

Spotkanie Christodoulidesa z Tuskiem

Premier Donald Tusk spotkał się w czwartek po południu z prezydentem Cypru Nikosem Christodoulidesem, który składa w Polsce oficjalną wizytę.

Tusk przyjął prezydenta Cypru w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie. Centrum Informacyjne Rządu podało, że politycy rozmawiali o najważniejszych sprawach międzynarodowych, w tym przede wszystkim dotyczących Unii Europejskiej, zwłaszcza w perspektywie przyszłorocznej prezydencji w Radzie UE. „Przywódcy omówili także sytuację w Ukrainie, sankcje wobec Rosji, kwestie migracyjne oraz perspektywy procesu rozszerzenia UE” – podano w komunikacie CIR.

Źródło:PAP, NCzas

Najnowsze