Turystyka na poziomie globalnym w tym roku powraca do poziomów sprzed Covid-19. Na szczycie Indeksu Rozwoju Turystyki i Podróży 2024 (TTDI) opracowanego przez Światowe Forum Ekonomiczne (WEF), znajdują się obecnie USA przed Hiszpanią i Japonią.
Tuż za podium jest Francja, która liczy na znaczny wzrost obsługi turystów związany z paryską olimpiadą. Znalazła się przed Australią, Niemcami i Wielką Brytanią. Pierwszą dziesiątkę uzupełniają Chiny, Włochy i Szwajcaria.
Wskaźnik tego typu został wprowadzony po raz pierwszy w 2022 r. Dotyczy prognoz rozwoju podróży i turystyki (TTDI) i mierzy szereg czynników i polityk, które powodują zrównoważony rozwój sektora podróży i turystyki.
Indeks złożony jest z pięciu wartości, podzielonych na 17 podkategorii i 102 wskaźniki. Uwzględnia ogólne otoczenie kraju (klimat biznesowy, bezpieczeństwo itp.), politykę wpływającą na sektor turystyczny, infrastrukturę (zwłaszcza transport), zasoby (naturalne, kulturowe itp.) oraz zrównoważony rozwój i środowiskowy sektor turystyczny.
W rankingu oceniono 119 krajów z całego świata. W pierwszej trzydziestce znajduje się 26 państw rozwiniętych, z czego 19 z Europy, 7 z regionu Azji i Pacyfiku, 3 z Ameryki i jedna (Zjednoczone Emiraty Arabskie) z regionu Bliskiego Wschodu.
Okazuje się, że największe dochody z turystyki czerpią właśnie państwa wysokorozwinięte. Jednak także kraje rozwijające się odnotowały w ostatnich latach spory postęp. Uwagę zwraca zwłaszcza awans Chin na 8 pozycję na świecie ( po raz pierwszy w „10”).
Badanie Światowego Forum Ekonomicznego twierdzi, że światowa branża turystyczna wyjdzie w tym roku z kryzysu spowodowanego pandemią Covid-19 i przekroczy poziomy sprzed kryzysu. W tym rankingu Polska zajęła dość wysokie 27 miejsce, za Nową Zelandią i Brazylią, a przed Luksemburgiem, Turcją i Cyprem.
Źródło: Le Figaro/ WEF