Strona głównaWiadomościPolskaGrabią nas coraz skuteczniej, ale niektórym to jeszcze nie wystarcza

Grabią nas coraz skuteczniej, ale niektórym to jeszcze nie wystarcza

-

- Reklama -

W 2023 r. urzędy skarbowe wyegzekwowały ponad 40 proc. zaległości podatkowych. Do budżetu państwa wpłynęło przez to 6,6 mld zł z naszych pieniędzy.

O sprawie informuje w poniedziałek „Dziennik Gazeta Prawna”. Wskaźnik rocznej ściągalności zaległych podatków rośnie od lat, ale wielu ekspertów uważa, że nadal jest zbyt niski. W dodatku wyniki ściągalności innych zaległych danin są znacząco słabsze.

Przykładowo wskaźnik efektywności egzekucji dla cła tylko nieznacznie przekroczył 11 proc. Tak wynika z lektury sprawozdania z działalności Krajowej Administracji Skarbowej w 2023 r., do którego dotarł „DGP”.

Dla wolnościowców informacja o rosnącym wskaźniku ściągalności podatków to oczywiście zła informacja. Podatki to kradzież.

Niektóre z nich są nieuniknione, jeśli upieramy się przy utrzymywaniu przy życiu instytucji państwa, ale zdecydowana większość z nich mogłaby zostać zlikwidowana.

Ci, którzy cieszą się z tego, że państwo coraz skuteczniej nas grabi, niech uważają. Któregoś dnia może do nich zapukać jakiś urzędnik, by upomnieć się o zaległy podatek od psa lub od prezentu ślubnego. A może nikt nie będzie pukał, tylko rano obudzą się, a ich konto będzie już zajęte? Jeśli państwo musi istnieć, to niech to będzie państwo minimum.

Źródło:PAP, NCzas

Najnowsze