Strona głównaWiadomościPolitykaMorawiecki przed komisją ds. wyborów kopertowych. Jest dumny z tego, co zrobił

Morawiecki przed komisją ds. wyborów kopertowych. Jest dumny z tego, co zrobił

-

- Reklama -

Były premier Mateusz Morawiecki stanął przed sejmową komisją śledczą ds. wyborów kopertowych. Polityk PiS był pytany m.in. o rolę Adama Bielana i Jarosława Kaczyńskiego w organizacji głosowania.

Morawiecki wielokrotnie podczas komisji brał na siebie odpowiedzialność, mówiąc, że podpisał decyzję przygotowawczą i jest z tego bardzo dumny.

– Ja podpisałem decyzję dla Poczty Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych 16 kwietnia – powiedział były premier.

Morawiecki mówił, że nie ma zastrzeżeń do działań Jacka Sasina, Mariusza Kamińskiego lub Poczty Polskiej.

– Czy pomysł przeprowadzenia wyborów kopertowych wyszedł od Adama Bielana, jak zeznało przed komisją co najmniej trzech świadków? – zapytał Morawieckiego przewodniczący Dariusz Joński.

– Nie mogę tego potwierdzić. Pomysł ten pojawił się w dyskusjach w naszym rządzie, w kierownictwie politycznym mniej więcej pod koniec marca, na początku kwietnia. Wiązał się z tym, że dochodziło do nas coraz więcej informacji z różnych krajów, że albo już są organizowane wybory w trybie korespondencyjnym i one są najbardziej właściwym trybem albo, że będą takie wybory przeprowadzane. To były takie kraje jak: USA, Szwajcaria, Niemcy czy Kanada. To była główna inspiracja – powiedział Morawiecki.

– Ale czy Pan rozmawiał z panem Bielanem rozmawiał nt. wyborów kopertowych? – dopytywał Joński.

– Ja z panem marszałkiem Bielanem rozmawiałem o przeprowadzeniu wyborów w trybie korespondencyjnym w momencie, kiedy okazało się, że jest pandemia koronawirusa i trzeba przeprowadzić wybory – odpowiedział przesłuchiwany.

Joński chciał także dowiedzieć się, jaka była rola Jarosława Kaczyńskiego w całej sprawie. Zapytał Morawieckiego, kiedy pierwszy raz rozmawiał na ten temat z prezesem PiS.

– Było to na pewno po fakcie, kiedy PO przegłosowała wybory korespondencyjne 28 marca 2020 roku – powiedział Morawiecki.

Spytany o stanowisko Kaczyńskiego ws. wyborów kopertowych przesłuchiwany powiedział, że „zdaniem całej klasy politycznej wybory w trybie korespondencyjnym były najwłaściwszym trybem do przeprowadzenia”.

– Opinia Jarosława Kaczyńskiego była pozytywna podobnie, jak pana przewodniczącego Borysa Budki była pozytywna, czy opinia Kosiniaka-Kamysza – powiedział Morawiecki.

Najnowsze