Strona głównaWiadomościŚwiatWęgrzy robią interesy z Chinami

Węgrzy robią interesy z Chinami

-

- Reklama -

Rząd Węgier podpisał 18 umów dwustronnych z Chinami; najważniejsze z nich dotyczą projektów infrastrukturalnych, w które częściowo zaangażowana jest również Serbia – poinformował w czwartek wieczorem minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto.

Do podpisania porozumień doszło w czwartek podczas spotkania przywódcy Chin Xi Jinpinga z premierem Węgier Viktorem Orbanem.

Szef węgierskiej dyplomacji podkreślił, że oba państwa opracowały wspólną listę projektów w ramach chińskiej inicjatywy Pasa i Szlaku (BRI); Węgry są obecnie jedynym krajem Unii Europejskiej, który w niej uczestniczy.

Wśród wspólnych projektów, które Węgrzy będą realizować z Chińczykami, Szijjarto wymienił m.in. budowę szybkiej kolei łączącej lotnisko w Budapeszcie z centrum miasta, a także linię kolejową V0, która umożliwi transportowi towarowemu ominięcie węgierskie stolicy.

W część wspólnych projektów będzie też zaangażowana Serbia, gdzie Xi przebywał z wizytą bezpośrednio przed przylotem na Węgry. Chodzi o budowę „najnowocześniejszego, największego, najbezpieczniejszego i najszybszego w Europie przejścia granicznego między Węgrami a Serbią”, a także konstrukcję ropociągu, który połączy oba europejskie kraje.

W czwartek premier Węgier Viktor Orban poinformował na wspólnej konferencji z Xi Jinpingiem, że oba państwa rozszerzą współpracę w zakresie energii jądrowej. Szef węgierskiego rządu poparł również chiński plan pokojowy w kwestii rosyjskiej inwazji na Ukrainę, który zakłada m.in. zaprzestania działań wojennych, negocjacje i zniesienie sankcji.

Orban nie określił jednak, co dokładnie obejmie współpraca jądrowa. Przed wizytą Xi węgierskie media donosiły, że Chińczycy mogą zaangażować się w przyszłości w rozbudowę elektrowni jądrowej w Paksu w środkowych Węgrzech, którą realizuje rosyjski Rosatom.

Chiny mają nadzieję, że w czasie rozpoczynającej się 1 lipca półrocznej prezydencji w UE Węgry będą lobbować na rzecz współpracy z Pekinem.

Rząd Orbana konsekwentnie sprzeciwia się działaniom Unii Europejskiej, które utrudniłyby współpracę gospodarczą między Europą a Chinami. Chodzi przede wszystkim o sektor samochodów elektrycznych, w którego rozwój na Węgrzech Pekin zainwestował w ostatnich latach wiele miliardów dolarów.

Przywódca Chin przebywa na Węgrzech do piątku. Wcześniej odwiedził Francję i Serbię.

Ostatni raz Xi był na Węgrzech w 2009 roku, jeszcze przed objęciem kierowniczej roli w Chińskiej Republice Ludowej. W tym roku oba kraje obchodzę 75. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych.

Źródło:PAP

Najnowsze