Strona głównaWiadomościŚwiatEurowizja. Reprezentantka Izraela wybuczana podczas próby. Policja szykuje się na duże demonstracje

Eurowizja. Reprezentantka Izraela wybuczana podczas próby. Policja szykuje się na duże demonstracje

-

- Reklama -

Występ reprezentantki Izraela w Eurowizji, Eden Golan, podczas próby generalnej w szwedzkim Malmoe został zakłócony przez publiczność, która buczała i wznosiła propalestyńskie okrzyki. W czwartek, w dniu występu piosenkarki w drugim półfinale, spodziewana jest z kolei duża „antyizraelska” demonstracja.

Publiczność w Malmoe, gdzie do soboty trwa 68. konkurs piosenki Eurowizji, podczas środowej próby generalnej buczała i wznosiła okrzyki „Wolna Palestyna!”. Na widowni rozłożono dużą flagę Palestyny, choć organizatorzy zezwolili na wnoszenie tylko flag krajów uczestniczących w konkursie.

Na murze okalającym wioskę fanów powstało propalestyńskie grafitti, tam też od kilku dni odbywają się niewielkie propalestyńskie manifestacje, najczęściej w postaci grup osób biegających z flagami i jeżdżących na rowerach. Ktoś pomalował przejście dla pieszych w palestyńskie barwy.

Według organizatorów w czwartkowej demonstracji przeciwko udziałowi Izraela w konkursie wziąć może udział do 10-30 tys. osób. Manifestanci mają przejść przez centrum miasta z placu Stortorget do parku przy zamku. Miejsca te znajdują się w dużej odległości od hali Malmoe Arena, gdzie odbywają się koncerty, a także nie sąsiadują z wioską fanów.

Policja wydała zgodę również na mającą się odbyć w czwartek niewielką demonstrację solidarności z Izraelem.

Pierwsze dni trwającej od wtorku Eurowizji policja określiła jako spokojne. Jednak w czwartek, w dniu, w którym ma się odbyć pierwsza duża manifestacja, na ulicach Malmoe widać wielu policjantów z bronią długą oraz liczne pojazdy opancerzone. – Mamy środki, jeśli będzie trzeba reagować – podkreśliła rzecznik lokalnej policji Katarina Rusin. Mundurowi są wspierani przez kolegów z Danii oraz Norwegii.

Konsternacja w Szwecji. „Mała Palestyna” szykuje się na Eurowizję z udziałem Izraela

Władze Malmoe spodziewają się w tym tygodniu 100 tys. gości, jednak w wiosce fanów i na ulicach dotychczas nie było widać spodziewanych tłumów. Media spekulują, że może to mieć związek z kwestiami bezpieczeństwa. Wielu mieszkańców zdecydowało się wyjechać za miasto.

Druga duża antyizraelska demonstracja planowana jest na sobotę, przed finałem Eurowizji.

Atak przeprowadzony 7 października 2023 roku na Izrael przez palestyńską organizację terrorystyczną Hamas zapoczątkował wojnę w Strefie Gazy, która trwa już ponad sześć miesięcy. W dniu ataku terroryści zabili ponad 1200 osób i wzięli ponad 240 zakładników. W Strefie Gazy nawet ponad milion Palestyńczyków głoduje, a setki tysięcy osób zostały pozbawione dachu nad głową.

Źródło:PAP

Najnowsze