Strona głównaWiadomościPolskaSTOP447. Uśmiechnięta koalicja nie chce słyszeć o sprzeciwie wobec roszczeń żydowskich. Sejm...

STOP447. Uśmiechnięta koalicja nie chce słyszeć o sprzeciwie wobec roszczeń żydowskich. Sejm zagłosował [WYNIKI]

-

- Reklama -

Sejm odrzucił w środę projekt o ochronie własności w RP przed roszczeniami dot. mienia bezdziedzicznego, wysuniętymi m.in. w związku z amerykańską ustawą Just 447 o niezwłocznym uczynieniu sprawiedliwości ocalonym z Holocaustu, którym nie zadośćuczyniono ich strat. Obywatelski projekt ustawy trafił więc do kosza.

Wniosek o odrzucenie projektu potocznie nazwanego STOP447 złożyła Koalicja Obywatelska. „Za” zagłosowało 228 posłów, 192 było „przeciw”, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Obywatelski projekt, który firmował Robert Bąkiewicz, wpłynął do Sejmu w styczniu 2020 r. Dziś PiS głosował w całości przeciwko odrzuceniu projektu, ale miał ponad trzy lata, gdy był u władzy, by się sprawą zająć, a nawet nie kiwnął palcem. Oprócz PiS-u, przeciwko odrzuceniu ustawy już na tym etapie były też Konfederacja oraz Kukiz’15. Głosów nie wystarczyło, bo STOP447 nie chcą Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga oraz Lewica.

Ustawa 447 JUST – co to jest?

“Ustawa 447” (S.447 – Justice for Uncompensated Survivors Today/JUST Act – “sprawiedliwość dla ofiar, którym nie zadość uczyniono”) to amerykańska ustawa, która dotyczy restytucji mienia ofiar Holocaustu. W maju 2018 roku została podpisana przez prezydenta USA, Donalda Trumpa. Jest konsekwencją Deklaracji Terezińskiej, sygnowanej przez 46 państw, w tym Polskę, w czerwcu 2009 roku.

Z ustawy wynikają dwie konsekwencje:

1. zobowiązanie Departamentu Stanu USA do złożenia sprawozdania na temat sytuacji zwrotu mienia pożydowskiego,
2. ustawa jest podstawą prawną do tego, żeby USA poprzez swoje kanały dyplomatyczne wspierały odzyskiwanie pożydowskich majątków bezspadkowych. Stany Zjednoczone mają wspomagać międzynarodowe organizacje wspierające ofiary Holocaustu.

Ustawa 447 JUST – co nam grozi?

Po pierwsze, ustawa budzi polski sprzeciw, ponieważ jest niezgodna z polskim i międzynarodowym prawem. Według tych ogólnie przyjętych regulacji mienie bezspadkowe, czyli takie, do którego nie ma spadkobierców, przechodzi na Skarb Państwa danego kraju, natomiast organizacje żydowskie roszczą sobie pretensje na podstawie prawa krwi.

Po drugie, nie ma powodu, dla którego Polacy mieliby komukolwiek wypłacać jakiekolwiek sumy – nasz naród podczas II wojny światowej poniósł największe straty osobowe. To sprawcy, a nie ofiary, są zobowiązani do wypłacenia odszkodowań.

Po trzecie, kwoty roszczeń organizacji żydowskich sięgają nawet 300 miliardów dolarów – to trzykrotność rocznego budżetu Polski! Wypłacenie takiej sumy oznaczałoby kompletne bankructwo i upadek gospodarczy naszego kraju lub przejęcie polskiego mienia przez organizacje żydowskie.

STOP447 – głosowanie w Sejmie

Wniosek o odrzucenie projektu STOP447 w imieniu Koalicji Obywatelskiej złożył Michał Szczerba. Sejm zagłosował następująco:

STOP447. Głosowanie w Sejmie.
STOP447. Głosowanie w Sejmie.

Najnowsze