Strona głównaWiadomościPolskaAfera Obajtka. Marianna Schreiber wiedziała o tym wcześniej? "Warto mnie obserwować"

Afera Obajtka. Marianna Schreiber wiedziała o tym wcześniej? „Warto mnie obserwować”

-

- Reklama -

W ostatnich dniach kwietnia, tuż przed majówką, Polską wstrząsnęła afera związana z byłym prezesem Orlenu Danielem Obajtkiem. Poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba ujawnił, że Obajtek przebywa za granicą. Informację tę skomentowała w swoich mediach społecznościowych Marianna Schreiber.

Przypomnijmy, że we wtorek Prokuratura Krajowa poinformowała o przeszukaniach u Daniela Obajtka w związku ze śledztwami ws. zaniżania cen i fuzji Orlenu z Lotosem. Prokurator krajowy Dariusz Korneluk poinformował, że dokonano przeszukań u byłego prezesa Orlenu oraz kilku byłych dyrektorów Orlenu.

Korneluk zapewnił, że jednym z jego głównych priorytetów jest rozliczenie przestępstw popełnionych w latach 2016-2023, przestępstw – jak powiedział – „popełnionych w czasach, kiedy prokuratorzy nie ścigali przedstawicieli władzy państwowej”.

Prokurator krajowy powiedział, że zaplanowane jest m.in. przesłuchanie byłego prezesa Orlenu. – Jeszcze nie wiem, w jakim charakterze – dodał Korneluk i zastrzegł, że „są to świeżo wszczęte postępowania, prowadzone są w sprawie”.

Wkrótce po konferencji prokuratury Obajtek oświadczył na platformie X, że nie ma i nigdy nie miał niczego do ukrycia, zaś prokuratura dysponuje potrzebnymi danymi. „Wszystkie transakcje Grupy Orlen były i są rejestrowane oraz udokumentowane. Dotąd nie byłem zaproszony na przesłuchanie. Ale premier Donald Tusk i inni już mnie publicznie skazali. To jest właśnie praworządność tej koalicji” – dodał Obajtek.

„Nie jestem mścicielem. Jestem premierem demokratycznego rządu w dużym europejskim kraju. Moim zadaniem jest zapewnienie niezależności sądu i prokuratury. Moim celem jest, aby niezależne sądy i prokuratura skutecznie rozliczyły polityków. Nie na mój rozkaz, ale na podstawie prawa” – napisał na portalu X premier Donald Tusk.

Z kolei poseł KO Michał Szczerba ujawnił, że były prezes Orlenu przebywa obecnie poza Polską. – Obajtek od dłuższego czasu jest na Węgrzech, czyli nie jest tam od pięciu dni czy tygodnia – powiedział.

Daniel Obajtek jest na Węgrzech, schronił się u Orbana, u swoich kontrahentów z węgierskiego MOL-a, czyli spółki paliwowej, której wyprzedał 417 stacji Lotosu. To są współpracownicy oligarchów Putina – wyjaśnił Szczerba.

Do tej informacji odniosła się na portalu X Marianna Schreiber. Celebrytka przypomniała, że „już kilka tygodni temu pisała o miejscu pobytu Pana Daniela”. „Warto obserwować mnie na Twitterze” – napisała, a do wpisu dołączyła screena swojego posta z marca.

„Nie zastanawialiście się, dlaczego były prezes Orlenu od dłuższego czasu przebywa poza granicami Polski i wygląda na to, że nie planuje wracać do ojczyzny?” – napisała Schreiber 27 marca.

Źródło:PAP/X

Najnowsze