Strona głównaWiadomościPolitykaDymisja w rządzie. Minister liczy na fuchę w Brukseli. Chętnych znacznie więcej

Dymisja w rządzie. Minister liczy na fuchę w Brukseli. Chętnych znacznie więcej

-

- Reklama -

Bartłomiej Sienkiewicz złożył dymisję z pełnienia funkcji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wybiera się do Parlamentu Europejskiego.

Rada Krajowa PO zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na „jedynkach” jest kilku ministrów, w tym m.in. Sienkiewicz.

Po tym, gdy oficjalnie ogłoszono, że Sienkiewicz będzie startował do europarlamentu z okręgu obejmującego woj. świętokrzyskie i małopolskie, Sienkiewicz złożył ministerialną dymisję. Na ministra kultury został powołany 13 grudnia 2023 r., czyli funkcję sprawował nieco ponad cztery miesiące.

„W związku z zatwierdzeniem przez Radę Krajową PO list kandydatów do Parlamentu Europejskiego, złożyłem na ręce premiera Donalda Tuska rezygnację z pełnienia funkcji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego” – oświadczył na platformie Twitter/X Sienkiewicz.

„Jedynki” KO do Parlamentu Europejskiego

Nazwiska na listach PO do Parlamentu Europejskiego podał w środę na posiedzeniu Rady Krajowej PO szef KPRM Jan Grabiec.

W okręgu obejmującym Warszawę i osiem powiatów okołowarszawskich jedynką jest szef MSWiA Marcin Kierwiński. Kolejne miejsca na tej liście zajęli m.in. Hanna Gronkiewicz-Waltz, Kamila Gasiuk-Pihowicz, Michał Szczerba, Andrzej Rozenek.

„Jedynką” w województwie pomorskim będzie Janusz Lewandowski, a kujawsko-pomorskim Krzysztof Brejza.

Pierwsze miejsce na liście w województwach warmińsko-mazurskim i podlaskim będzie Jacek Protas.

Na Mazowszu pierwsze miejsce ma Andrzej Halicki, a w łódzkim Dariusz Joński. W Wielkopolsce jako „jedynka” startuje Ewa Kopacz, z podkarpackiego Elżbieta Łukacijewska, a Marta Wcisło w województwie lubelskim.

W okręgu obejmującym województwa małopolskie i świętokrzyskie jedynką jest wspomniany Sienkiewicz. Bogdan Zdrojewski jest „jedynką” w dolnośląskim i na Opolszczyźnie, w zachodniopomorskim i lubuskim jest to Bartosz Arłukowicz. Dotychczasowy szef MAP Borys Budka „jedynką” do PE na śląskiej liście KO.

Najnowsze