Strona głównaWiadomościŚwiatParlament Europejski zawiesił asystenta europosła AfD. Miał szpiegować na rzecz Chin

Parlament Europejski zawiesił asystenta europosła AfD. Miał szpiegować na rzecz Chin

-

- Reklama -

Parlament Europejski zawiesił asystenta europosła partii Alternatywa dla Niemiec (AfD) po doniesieniach, że miał on szpiegować na rzecz Chin – poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka PE Delphine Colard.

W następstwie decyzji niemieckich organów sądowych o zatrzymaniu osoby pracującej obecnie jako akredytowany asystent w Parlamencie Europejskim i biorąc pod uwagę powagę doniesień, PE zawiesił tę osobę ze skutkiem natychmiastowym – oświadczyła rzeczniczka.

Dodała, że europarlament „będzie współpracował z właściwymi organami i podejmie odpowiednie działania następcze”.

Współpracownik europosła prawicowej AfD został zatrzymany w Dreźnie pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Chin – podały we wtorek media za źródłami w niemieckich służbach bezpieczeństwa. Mężczyźnie zarzuca się przekazywanie informacji z Parlamentu Europejskiego – poinformowała prokuratura.

Według ustaleń mediów podejrzany jest asystentem europosła AfD Maximiliana Kraha.

Ministerka spraw wewnętrznych Niemiec Nancy Faeser określiła zarzuty o szpiegostwo wobec pracownika jednego z europosłów jako „niezwykle poważne”. – Jeśli potwierdzi się, że w Parlamencie Europejskim prowadzona była działalność szpiegowska na rzecz Chin, to jest to atak od wewnątrz na europejską demokrację – powiedziała Faeser, cytowana przez dpa.

Odpowiedzialność ponosi również ten, kto zatrudnia takiego pracownika – podkreśliła szefowa MSW, dodając, że sprawę należy dokładnie zbadać.

Według informacji ARD-Hauptstadtstudio, RBB i SWR, posiadający niemieckie obywatelstwo Jian G. został zatrzymany w nocy z poniedziałku na wtorek.

Media podają, że G. pracuje jako asystent Kraha, mieszka w Brukseli i Dreźnie. Śledczy podejrzewają, że w tej roli przekazywał informacje o negocjacjach i decyzjach PE chińskiemu Ministerstwu Bezpieczeństwa Państwowego (MSS), a także szpiegował chińskich opozycjonistów w Niemczech.

To już drugie zatrzymanie w RFN w ciągu 24 godzin, które może mieć związek z działalnością agentów chińskich tajnych służb. W poniedziałek zatrzymano dwóch mężczyzn i kobietę pod zarzutem kontaktów z chińskimi służbami specjalnymi i szpiegostwa na rzecz ChRL. Według ARD „te dwie sprawy najwyraźniej nie są ze sobą powiązane”.

Źródło:PAP

Najnowsze