Strona głównaWiadomościŚwiatVon der Leyen znów w panice. Szefowa KE przestrzega przed "przyjaciołami politycznymi"...

Von der Leyen znów w panice. Szefowa KE przestrzega przed „przyjaciołami politycznymi” Putina

-

- Reklama -

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała w wywiadzie dla niemieckiego portalu RND, że inwazja Rosji na Ukrainę pokazała, iż wielu zbyt długo bagatelizowało Władimira Putina i jego działania. Jej zdaniem przyjaciele Putina chcą zniszczyć Unię Europejską od wewnątrz.

Von der Leyen uważa, że „równolegle do wojny napastniczej Władimira Putina przeciwko Ukrainie, nasilają się antyeuropejskie działania jego skrajnie lewicowych i skrajnie prawicowych przyjaciół politycznych w całej UE, takich jak AfD w Niemczech”.

„Europa doświadcza teraz podwójnego ataku: z zewnątrz i od wewnątrz”, a zagrożenie jest realne – oświadczyła szefowa KE.

„Nie oszukujmy się, przyjaciele Putina chcą zniszczyć Unię Europejską od wewnątrz”, poprzez proces dezintegracji – powiedziała von der Leyen. – Siły demokratyczne muszą teraz stanąć razem. Apeluję do wszystkich Europejczyków, niezależnie od tego, do której partii demokratycznej należą, aby poszli na wybory europejskie i wzmocnili polityczne centrum – dodała.

Zdaniem von der Leyen Putin chce wpłynąć na wszystkie decyzje wyborcze na Zachodzie w tym roku: wybory europejskie w czerwcu, wybory landowe we wschodnich Niemczech późnym latem i wybory w USA w listopadzie. – Wokół tych dat musimy spodziewać się prób manipulacji, zalewu fałszywych doniesień, ale także zakłóceń i prowokacji, które, jeśli się przyjrzeć bliżej, mają swoje korzenie w Rosji – podkreśliła przewodnicząca KE.

W opublikowanym w poniedziałek wywiadzie von der Leyen zaapelowała do amerykańskiej Izby Reprezentantów, aby „w końcu zezwoliła na przyjęcie pakietu pomocowego dla Ukrainy”, który utknął w Kongresie USA. – Ukraina zasługuje na wsparcie ze strony wszystkich wolnych krajów świata – dodała. Dalsze blokowanie pomocy „zaszkodzi nie tylko Ukrainie, ale także całemu Sojuszowi Północnoatlantyckiemu” – powiedziała szefowa KE.

Źródło:PAP

Najnowsze