Strona głównaWiadomościŚwiatIran zaatakował Izrael. Setki wystrzelonych pocisków. Netanjahu zapowiada odwet, USA reagują

Iran zaatakował Izrael. Setki wystrzelonych pocisków. Netanjahu zapowiada odwet, USA reagują

-

- Reklama -

Iran wystrzelił w kierunku Izraela około 200 pocisków. Bezpośredni atak jest bezprecedensowy i może doprowadzić do poważnej eskalacji napięć po pół roku wojny w Strefie Gazy. USA zapewniły o poparciu dla Izraela.

Irańskie siły zbrojne, Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej, określiły atak jako odwet za bombardowanie irańskiego konsulatu w Damaszku, w którym zginęło kilku irańskich oficerów. Iran oskarżył o to Izrael.

Premier Izraela Benjamin Netanajhu zwołał posiedzenie gabinetu wojennego. W nagranym wystąpieniu oświadczył, zwracając się do obywateli, że Izrael jest gotowy na bezpośredni atak Iranu i odpowie na niego tym samym. „Jeśli ktoś nas skrzywdzi, my skrzywdzimy jego” – powiedział.

W Izraelu odwołano zajęcia szkolne, zakazano zgromadzeń więcej niż tysiąca osób, zamknięto przestrzeń powietrzną i odwołano wszystkie komercyjne loty.

Większość irańskich pocisków została przechwycona przez obronę przeciwlotniczą, ale jeden z ataków ranił w Izraelu siedmioletnią dziewczynkę, a inny lekko uszkodził bazę wojskową – ogłosił w nocy z soboty na niedzielę rzecznik izraelskiej armii Daniel Hagari.

Według rzecznika Iran wystrzelił w kierunku Izraela łącznie ponad 200 obiektów, w tym dziesiątki pocisków balistycznych. Izraelskie myśliwce strąciły też dziesiątki pocisków manewrujących i dronów. W zestrzeliwaniu pocisków Izraelowi pomagały Stany Zjednoczone oraz Wielka Brytania.

Po kilku godzinach Iran ogłosił, że zakończył atak. Stany Zjednoczone mają być przeciwne odwetowi ze strony Izraela. Joe Biden jest zwolennikiem wspólnej dyplomatycznej odpowiedzi G7 na irański atak.

Iran od dziesięcioleci żywi wrogość wobec Izraela, ale po raz pierwszy zaatakował ten kraj bezpośrednio ze swojego terytorium. Dotychczas władze w Teheranie poprzestawały na finansowaniu i wspieraniu antyizraelskich bojowników w innych krajach, w tym Hamasu w Strefie Gazy czy Hezbollahu w Libanie. Według AP bezprecedensowy atak Iranu sprawił, że Bliski Wschód znalazł się jeszcze bliżej regionalnej wojny. Agencja przypomina, że napięcia między Iranem a Izraelem wzrosły po niespodziewanym, brutalnym ataku terrorystycznym palestyńskiego Hamasu na Izrael 7 października 2023 r., od którego rozpoczęła się wojna Izraela z Hamasem w Strefie Gazy.

spot_img

Najnowsze