Strona głównaWiadomościŚwiatSzwedzi zadowoleni z paktu migracyjnego. Problem będą miały inne państwa

Szwedzi zadowoleni z paktu migracyjnego. Problem będą miały inne państwa

-

- Reklama -

Dzięki przyjętemu przez Parlament Europejski paktowi imigracyjnemu mniej osób będzie szukać w Szwecji schronienia – oceniła w czwartek szwedzka minister ds. migracji Maria Malmer Stenergard. Dodała, że jej rząd gotowy jest zapłacić, aby uniknąć relokacji imigrantów.

Lepsza kontrola zewnętrznej granicy UE umożliwi szybkie rozróżnienie między osobami rzeczywiście potrzebującymi ochrony a przybywającymi ze względów ekonomicznych – podkreśliła Malmer Stenergard. – Jestem przekonana, że zmniejszy to presję na UE oraz Szwecję – zaznaczyła.

- Reklama -

Według minister ds. migracji nowe unijne przepisy nie wpłyną negatywnie na politykę centroprawicowego rządu w Sztokholmie, który po przejęciu od socjaldemokratów rządów w 2022 roku zaostrzył ustawodawstwo migracyjne. – Zarówno przepisy krajowe, jak i unijne przyczynią się do większego ograniczenia imigracji – oceniła.

W Szwecji liczba osób, którym udzielono azylu od 2023 roku utrzymuje się na najniższym poziomie od początku XXI wieku. W ubiegłym roku tego rodzaju pozwoleń na pobyt wydano prawie 8 tys. osób, w bieżącym roku liczba nowych wniosków spadła o 24 proc.

Częścią pakietu migracyjnego jest zasada możliwości uniknięcia przez państwo członkowskie UE przyjęcia uchodźców w przypadku konieczności ich relokacji poprzez zapłatę ekwiwalentu finansowego. – Mam nadzieję, że nigdy nie znajdziemy się w takiej sytuacji (…). Jeśli jednak miałoby to się wydarzyć, ważne jest dla nas, abyśmy nie byli zmuszani do przyjmowania osób ubiegających się o azyl. Wtedy być może warto zapłacić – podkreśliła Malmer Stenegard.

W 2015 roku w Szwecji wniosek o azyl złożyła rekordowa liczba 162 tys. osób, z czego prawo pobytu otrzymało prawie 90 tys. W 2023 roku w UE liczba osób starających się o azyl przekroczyła 1,1 mln, jest to o 20 proc. więcej niż w 2022 roku i najwięcej od czasu fali migracyjnej z lat 2015-2016. Wówczas 13 proc. imigrantów docierała do Szwecji, obecnie jedynie 1 proc.

Jak spekulują szwedzkie media, Malmer Stenegard jest wymieniana jako potencjalna kandydatka na Szwecji na przyszłą unijną komisarz. Obecnie odpowiedzialną za sprawy wewnętrzne w KE jest Szwedka Ylva Johansson, wskazana na to stanowisko przez poprzedni socjaldemokratyczny rząd.

Parlament Europejski w głosowaniu w środę zatwierdził pakt migracyjny przy sprzeciwie m.in. polskich europosłów z PO, PSL i PiS. Reforma zakłada udzielanie wsparcia krajom pod presją migracyjną, relokacja ma jednak pozostać dobrowolna. Regulacje muszą jeszcze zostać przyjęte przez Radę Unii Europejskiej.

Źródło:PAP
spot_img

Najnowsze