Strona głównaWiadomościPolskaPolacy odchodzą od gotówki z własnej woli

Polacy odchodzą od gotówki z własnej woli

-

- Reklama -

Fundacja Polska Bezgotówkowa chwali się, że w 2023 roku prawie dwie trzecie wszystkich wszystkich transakcji detalicznych w sklepach i punktach usługowych w Polsce realizowanych było bezgotówkowo.

W 2023 roku ponad 65 proc. wszystkich transakcji detalicznych w sklepach i punktach usługowych w Polsce realizowanych było bezgotówkowo – wynika z badania „Zwyczaje płatnicze a rozwój sieci akceptacji kart w Polsce: badanie konsumenckie”.

Gotówką w zeszłym roku płaciliśmy tylko w przypadku 35 proc. transakcji. W stosunku do 2022 roku jest to spadek o 3 punkty procentowe.

10 lat temu tylko co piąta płatność w sklepach i punktach usługowych była realizowana bezgotówkowo.

Najczęściej bezgotówkowo płacimy w:

sklepach z obuwiem i odzieżą (70 proc.);
sklepach wielkopowierzchniowych, czyli supermarketach i hipermarketach (69 proc.);
księgarniach, kioskach, sklepach papierniczych (65 proc.);
drogeriach, aptekach oraz na stacjach paliw (64 proc.).

Gotówką płacimy jeszcze m.in. u fryzjera oraz za naprawy, w warsztatach i salonach samochodowych.

– Nasze badanie pokazuje, że udział płatności bezgotówkowych w sklepach i punktach usługowych w Polsce wzrósł r/r o 3 p.p., a w stosunku do 2013 r. zwiększył się diametralnie – z poziomu 20% do 65%. W ciągu zaledwie 10 lat nastąpiła rewolucyjna zmiana w zachowaniach konsumenckich. Podczas zakupów coraz chętniej sięgamy po karty i smartfony, ponieważ postrzegamy je jako szybkie, bezpieczne i wygodne. Prognozujemy, że ta zmiana zachowań z roku na rok będzie się tylko umacniać – co pokazuje również wzrost w poziomie ubankowienia (o 3 p.p.) – komentuje Joanna Erdman, prezes Fundacji Polska Bezgotówkowa.

Najnowsze