Strona głównaWiadomościPolskaNowy przedmiot w szkole. Zastąpi ten wprowadzony przez PiS i oczywiście nie...

Nowy przedmiot w szkole. Zastąpi ten wprowadzony przez PiS i oczywiście nie będzie polityczny

-

- Reklama -

Uczniowie, którzy we wrześniu rozpoczną naukę w I klasach szkoły ponadpodstawowej nie będą już mieli przedmiotu historia i teraźniejszość. Zamiast niego w II klasie będą mieli nowy przedmiot edukacja obywatelska – zapowiedziała w środę na konferencji prasowej minister edukacji Barbara Nowacka.

Nowacka poinformowała, że w planach resortu jest wprowadzenie od 1 września 2025 r. nowego przedmiotu pod nazwą edukacja obywatelska. Będzie on nauczany w klasach II szkół ponadpodstawowych w wymiarze dwóch godzin tygodniowo. W ocenie szefowej MEN, druga klasa szkoły ponadpodstawowej to właściwy czas na wprowadzenie takiego przedmiotu.

– To jest moment, kiedy młodzi ludzie mają już pewną wiedzę, narzędzia i zaczynają się interesować otoczeniem społeczno-politycznym. Chcemy, żeby ten przedmiot był jak najbardziej praktyczny, żeby zawierał elementy, które pozwolą uczniom zobaczyć, jak funkcjonuje samorząd, żeby zawierał elementy debaty oksfordzkiej, elementy kontaktu z ludźmi o innych poglądach – powiedziała. Zaznaczyła, że potrzebne są „umiejętności debaty, konfrontowania się z osobami o innych poglądach i prowadzenia sporów”.

Szkoła jest tym miejscem, w którym dobrze przygotowani nauczyciele i nauczycielki mogą nauczyć młodzież postaw proobywatelskich – dodała.

Jednocześnie zapowiedziała, że „do konsultacji publicznych wchodzi rozporządzenie, w którym likwidujemy przedmiot HiT (historia i teraźniejszość)”.

Zapowiedziała, że wraz wiceminister Katarzyną Lubnauer pracuje nad powołaniem zespołu złożonego z praktyków „bez barw politycznych, bez presji na poszczególne poglądy”, który będzie pracował nad rzetelnym przedstawienie programu. Jak mówiła chodzi o program, który ma pozwolić młodym ludzi zrozumieć zasady funkcjonowania państwa, samorządu oraz poruszania się w świecie społeczno-politycznym. Zastrzegła, że ważnym elementem przedmiotu będzie najnowsza historia, na której poznanie do tej pory było często mało czasu.

Przedmiot zostanie zaprezentowany w najbliższych miesiącach, kiedy powstanie zespół. Natomiast już dziś wykonujemy pierwsze kroki w kierunku edukacji obywatelskiej – poinformowała Nowacka.

Edukacja obywatelska będzie dopiero w drugiej klasie. Przygotujemy nowoczesne podstawy programowe, będzie czas na powstanie nowoczesnych podręczników – dodała Lubnauer.

Podkreśliła raz jeszcze, że „żaden nowy rocznik nie będzie miał historii i teraźniejszości, czyli HiT-u”. Uznała go za przedmiot polityczny. Oczywiście ten, który wprowadzi nowa władza, w żadnym wypadku polityczny nie będzie…

Doprecyzowała, że uczniowie, którzy rozpoczną naukę we wrześniu w I klasach nie będą już uczyć się historii i teraźniejszości, ale ci, którzy będą w klasach II (obecnie są w klasach I) dokończą jeszcze naukę HiT.

Zapowiedziała, że rozporządzenie zostanie podpisane w czerwcu i wejdzie w życie od 1 września 2024 r.

Dopytywana czy w projekcie nowelizacji będzie już ujęty nowy przedmiot – edukacja obywatelska, odpowiedziała, że jeszcze nie, gdyż nie ma jeszcze gotowych podstaw programowych tego przedmiotu.

Wyjaśniła też, że przedmiot wiedza o społeczeństwie realizowany na poziomie rozszerzonym pozostanie bez zmian i nadal WOS będzie wśród przedmiotów maturalnych.

Ponadto zapowiedziano, że w nowym rozporządzeniu będzie kładziony nacisk na konkretniejszą naukę pierwszej pomocy.

Źródło:PAP/nczas.info

Najnowsze