Strona głównaWiadomościŚwiatCywilizacja życia wygrywa! Przywracają prawo zakazujące aborcji

Cywilizacja życia wygrywa! Przywracają prawo zakazujące aborcji

-

- Reklama -

Sąd Najwyższy stanu Arizona przywrócił we wtorek 160-letnie prawo zakazujące aborcji we wszystkich przypadkach poza ratowaniem życia matki, unieważniając dotychczasowe regulacje zezwalające na aborcje do 15. tygodnia ciąży. Arizona stanie się 17. stanem, w którym obowiązywać będzie niemal całkowity zakaz zabijania dzieci nienarodzonych.

Jak donosi „Wall Street Journal”, sąd zdecydował, że prawo przyjęte w 1864 r. – zanim Arizona stała się stanem – nadal obowiązuje i nie zostało zniesione przez wprowadzoną w 2022 r. ustawę ustanawiającą zakaz aborcji po 15. tygodniu ciąży. Jednocześnie zdominowany przez konserwatystów sąd wstrzymał wejście w życie postanowienia na czternaście dni, by pozwolić na zaprezentowanie dodatkowych argumentów prawnych.

„WSJ” zauważa, że decyzja podjęta na pół roku przed wyborami prezydenckimi może mieć wpływ na wybory w związku z kluczowym znaczeniem stanu, gdzie w 2020 r. Biden wygrał z Trumpem różnicą niecałych 11 tys. głosów. Niepopularne wśród większości wyborców restrykcje – konsekwencja wyroku Sądu Najwyższego USA znoszącego federalne prawo do aborcji – są jednym z głównych tematów kampanii Bidena.

We wtorek były prezydent Donald Trump – który chwalił się, że zniesienie prawa do aborcji było dziełem jego nominatów w sądzie – ogłosił, że wbrew wcześniejszym sugestiom nie będzie opowiadać się za ustanowieniem federalnych ograniczeń aborcyjnych i chce pozostawić decyzję w tej sprawie władzom stanowym.

Wyrok w Arizonie natychmiast skrytykował prezydent Biden. „To orzeczenie jest rezultatem radykalnego programu republikańskich urzędników, którzy są zdeterminowani, by wyrwać kobietom ich swobody” – powiedział Biden.

Źródło:PAP/nczas.info

Najnowsze