Strona głównaWiadomościPolitykaAfryka bliżej Europy? Hiszpański rząd chce wybudować dwa podwodne tunele

Afryka bliżej Europy? Hiszpański rząd chce wybudować dwa podwodne tunele

-

- Reklama -

Hiszpański rząd Pedro Sancheza chce przed piłkarskimi mistrzostwami świata w 2030 roku wybudować dwa podwodne tunele łączące ten kraj z innym współgospodarzem turnieju – Marokiem.

Ujawniający rządowy projekt dziennik „AS” uważa, że gabinet Sancheza nosił się z planem budowy mostu przez Cieśninę Gibraltarską, ale ostatecznie projekt ten został porzucony na rzecz budowy podwodnych tuneli. Każdy z nich liczyłby blisko 39 km.

„Decyzja ta wynika z faktu, że podwodna inwestycja jest tańsza, mniej szkodliwa dla środowiska naturalnego, a także ma minimalny wpływ na kursowanie statków” – napisała madrycka gazeta.

Przypomniała, że w marcu hiszpański minister transportu i zrównoważonej mobilności Oscar Puente po powrocie z Maroka oświadczył, że Madryt i Rabat są w równym stopniu zainteresowane budową podwodnych tuneli pod Cieśniną Gibraltarską.

W październiku ubiegłego roku światowa federacja piłkarska FIFA ogłosiła, że mundial w 2030 r. odbędzie się w Hiszpanii, Maroku i Portugalii. Inauguracja turnieju nastąpi jednak w trzech krajach Ameryki Południowej: Argentynie, Urugwaju i Paragwaju, aby upamiętnić w ten sposób 100-lecie pierwszego mundialu.

Większość planowanych inwestycji w rozbudowę infrastruktury na MŚ 2030 spodziewanych jest na terytorium Hiszpanii.

„AS” przypomina, że całość inwestycji niezbędnych do organizacji mundialu może przekroczyć sumę 1,4 mld euro.

(PAP)

Najnowsze