Strona głównaWiadomościTragiczne trzęsienie ziemi na Tajwanie. Najsilniejsze od 25 lat. Są ofiary śmiertelne...

Tragiczne trzęsienie ziemi na Tajwanie. Najsilniejsze od 25 lat. Są ofiary śmiertelne [VIDEO]

-

- Reklama -

Dziewięć osób zginęło, ponad 800 jest rannych, a 131 osób uwięzionych na skutek silnego trzęsienia ziemi, które w środę rano nawiedziło Tajwan – poinformowali strażacy. Władze straciły kontakt z 50 pracownikami hotelu Silks Place Taroko, którzy podróżowali czterema minibusami, umieszczono ich na liście uwięzionych – informuje BBC.

Zawaliło się co najmniej 26 budynków, z czego ponad połowa w mieście Hualien, gdzie około 20 osób zostało uwięzionych pod gruzami. Trwa akcja ratownicza.

Epicentrum wstrząsu znajdowało się ok. 25 kilometrów na południowy wschód od górzystego powiatu Hualien na wschodnim wybrzeżu Tajwanu. Media pokazały ujęcia uszkodzonych, poprzechylanych budynków w tym powiecie.

Straż pożarna zgłosiła śmierć jednej osoby, uderzonej prawdopodobnie przez spadające skały. Pojawiły się też doniesienia o ludziach uwięzionych w zawalonych budynkach.

Kataklizm spowodował opóźnienia w ruchu pociągów, a ponad 87 tys. domów było pozbawionych prądu. Władze zapewniły natomiast, że wszystkie elektrownie atomowe na Tajwanie są bezpieczne – podała agencja Kyodo.

„To najsilniejsze trzęsienie ziemi na Tajwanie od 25 lat, od trzęsienia ziemi w 1999 roku” – powiedział dziennikarzom dyrektor Centrum Sejsmologicznego w Tajpej Wu Chien-fu, odnosząc się do trzęsienia o magnitudzie 7,6, które we wrześniu 1999 roku spowodowało śmierć 2400 osób.

Środowy wstrząs i szereg wstrząsów wtórnych było odczuwalny również w Tajpej, gdzie z budynków odpadały kafelki, a szkoły ewakuowały uczniów na boiska. Choć trzęsienie nawiedziło Tajwan w porannych godzinach szczytu, w przyzwyczajonym do częstych wstrząsów społeczeństwie generalnie nie wybuchła panika – podkreśla agencja AP.

Wstrząs odczuli również mieszkańcy Szanghaju, a także miast Fuzhou, Xiamen, Quanzhou i Ningde w prowincji Fujian w Chinach kontynentalnych – podały państwowe chińskie media.

Japońskie władze początkowo wydały ostrzeżenie przed tsunami na wyspach należących do prefektury Okinawa, gdzie spodziewano się fal osiągających nawet trzy metry wysokości. Później agencja meteorologiczna potwierdziła, że do wysp dotarły niewielkie, 30-centymetrowe fale. Wszystkie ostrzeżenia przed tsunami zostały wycofane.

Najnowsze