Strona głównaWiadomościPolskaSłoneczne i bardzo ciepłe święta, ale to nie potrwa długo. Nagłe załamanie...

Słoneczne i bardzo ciepłe święta, ale to nie potrwa długo. Nagłe załamanie [PROGNOZA POGODY]

-

- Reklama -

Słonecznie, raczej bezchmurnie i ciepło – temperatura powietrza sięgająca nawet 26 stopni Celsjusza w dzień i utrzymująca się na dwucyfrowym poziomie po zmroku. Taka pogoda towarzyszy nam podczas świąt wielkanocnych. Jak długo się utrzyma? Już niebawem aura nas zaskoczy.

Pogoda w pierwszy dzień świąt

W niedzielę będzie słonecznie. Słabe, przelotne opady deszczu, możliwe jedynie po południu na zachodzie kraju.

Temperatura maksymalna od 18 stopni Celsjusza na północnym zachodzie, 24 – w centrum, do 26 stopni na południu. Nieco chłodniej jedynie na wybrzeżu – od 14 st. C do 18 st. C.

Mocniej będzie wiało na południu, szczególnie na obszarach podgórskich – do 70 km/h. W Sudetach porywy wiatru do 90 km/h, a w Karpatach do 120 km/h.

W nocy na południu zachmurzenie małe. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane oraz duże i lokalnie słabe przelotne opady deszczu. Miejscami na północnym zachodzie, zwłaszcza na wybrzeżu, mgły ograniczające widzialność do 200 m. Nocą temperatura wciąż wysoka – poniżej 10 st. C spadnie jedynie w obszarach podgórskich.

Pogoda w Lany Poniedziałek

W poniedziałek miejscami przelotne opady deszczu możliwe nadal na zachodzie, a dodatkowo na południowym zachodzie mogą wystąpić lokalne burze. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie na ogół małe i umiarkowane, tylko gdzieniegdzie wzrastające do dużego, a w pasie od Ziemi Łódzkiej po Lubelszczyznę możliwe przelotne opady deszczu. Rano lokalnie na północnym zachodzie możliwe mgły ograniczające widzialność do 200 m.

Temperatura maksymalna od 16 st. C, 18 st. C na północnym zachodzie i na Przedgórzu Sudeckim, około 23 st. C w centrum, do 27 st. C, 28 st. C na południu, nad samym morzem od 12 st. C do 15 st. C.

Jeszcze mocniej wiać będzie w górach. W Sudetach porywy wiatru do 100 km/h, a w Karpatach do 130 km/h.

Pogoda po świętach

Taka pogoda na przełomie marca i kwietnia w Polsce jest rzadko spotykana. Nad Wisłą będzie nawet cieplej niż w Hiszpanii. Tuż po świętach czeka nas jednak załamanie pogody. We wtorek i środę temperatury spadną nawet o 15 st. C.

Chłodny front i niż będzie wkraczał w nocy z poniedziałku na wtorek od południa i rozciągnie się na północ.

„Na ogół na froncie spodziewamy się opadów deszczu, a śnieg popada głównie w górach, zwłaszcza w rejonie Tatr, a pod koniec strefy frontowej także w Bieszczadach. Najwięcej opadów podczas wymiany mas powietrza jest obecnie prognozowanych między Górnym Śląskiem i Małopolską przez Podkarpacie, Ziemie Świętokrzyską po Podlasie, a także miejscami wzdłuż wybrzeża” – piszą synoptycy portalu dobrapogoda24.pl.

Na południu, gdzie podczas świąt będzie najwyższa temperatura, we wtorek spadnie ona w okolice 10-14 st. C. Podobnie będzie w całym kraju. Jeszcze mocniej – od środy – ochłodzenie odczują mieszkańcy wybrzeża. Tam na słupkach rtęci jedynie kilka kresek powyżej zera.

Prognoza pogody na Święta Wielkanocne 2024 r. Źródło; IMGW CMM
Prognoza pogody na Święta Wielkanocne 2024 r. Źródło; IMGW CMM

Ochłodzenie będzie jednak krótkie. Synoptycy przewidują, że po kilku dniach wrócimy do temperatur przekraczających 20 st. C., zwłaszcza około 5-7 kwietnia.

Najnowsze