Strona głównaWiadomościŚwiatZgniły kompromis. Zgodzili się na socjalistyczne żądanie związkowców

Zgniły kompromis. Zgodzili się na socjalistyczne żądanie związkowców

-

- Reklama -

Niemieckie koleje Deutsche Bahn (DB) i krajowy związek zawodowy maszynistów GDL uzgodniły stopniowe skrócenie tygodnia pracy z 38 do 35 godzin do 2029 r. z zachowaniem dotychczasowego wynagrodzenia. Przewoźnik spełnił tym samym główne żądanie związkowców w obecnym sporze zbiorowym.

Udało nam się uzgodnić mądry kompromis – powiedział członek zarządu DB Martin Seiler, cytowany przez portal Tagesschau.

„Podstawowym elementem (porozumienia) jest innowacyjny model opcjonalny”, w ramach którego pracownicy zmianowi będą mogli sami decydować, ile godzin tygodniowo – w przedziale od 35 do 40 godzin – chcą pracować – wyjaśnił.

Ci, którzy chcą pracować do 40 godzin tygodniowo, otrzymają o 2,7 proc. wyższe wynagrodzenie za każdą dodatkową przepracowaną godzinę tygodniowo – podał DB.

Nastąpi również podwyżka płac o 420 euro w dwóch etapach: o 210 euro więcej miesięcznie od 1 sierpnia br. i o kolejne 210 euro od 1 kwietnia 2025 r. Premia z tytułu inflacji w wysokości 2850 euro ma być wypłacana w dwóch etapach od marca.

Zawarte w poniedziałek porozumienie między GDL i Deutsche Bahn zakończyło wielomiesięczny spór zbiorowy. Groźba strajków w okresie Wielkanocy została zażegnana – po kilku rundach strajków na kolej powrócił spokój, a GDL jest teraz zobowiązany do powstrzymania się od akcji strajkowych do końca lutego 2026 roku – pisze Tagesschau.

Układ zbiorowy będzie obowiązywać do 31 grudnia 2025 r., po czym następuje dwumiesięczna faza negocjacji, podczas której strajki również nie będą możliwe.

Źródło:PAP

Najnowsze