Strona głównaWiadomościŚwiatDania chce pomocy, by pomagać Ukrainie. "Będzie bardzo drogą operacją"

Dania chce pomocy, by pomagać Ukrainie. „Będzie bardzo drogą operacją”

-

- Reklama -

Potrzebujemy pomocy od innych krajów oraz firm, aby móc przekazać Ukrainie samoloty bojowe F-16 – poinformował we wtorek minister obrony Danii Troels Lund Poulsen przed spotkaniem Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy w Ramstein w Niemczech.

Przede wszystkim musimy zapewnić długoterminowe finansowanie darowizny F-16. Utrzymywanie samolotów będzie bardzo drogą operacją – podkreślił Lund w rozmowie z telewizją TV 2.

Jak uściślił, konieczne jest zagwarantowanie serwisu i konserwacji myśliwców. – Do rozwiązania tej kwestii potrzebne są prywatne przedsiębiorstwa – zauważył minister.

Temat ten ma być poruszany w Ramstein, gdzie spotykają się przedstawiciele państw, aby koordynować pomoc zbrojeniową przekazywaną Ukrainie. Gospodarzem posiedzenia jest minister obrony USA Lloyd Austin.

W duńskiej bazie lotniczej w Skrydstrup w południowej Jutlandii trwa szkolenie ukraińskich pilotów oraz personelu naziemnego. W poniedziałek wizytę złożyli tam złożył minister Lund wraz ze swoją odpowiedniczką z Belgii Ludivine Dedonder. „Szkolenie przebiega dobrze” – podkreślił Lund.

Oczekuje się, że pierwsza partia sześciu z 19 podarowanych przez Danię myśliwców dotrze na Ukrainie latem. Dostawy są opóźnione o kilka miesięcy.

Premier Danii Mette Frederiksen zapowiedziała w sierpniu 2023 roku wysłanie na Ukrainę pierwszych myśliwców F-16 na przełomie 2023 i 2024 roku. Następnie termin ten był przesuwany m.in. z powodu opóźnień w dostawach z USA do Danii samolotów F-35, mających zastąpić przekazane F-16.

Źródło:PAP

Najnowsze