Strona głównaWiadomościPolskaTak źle jeszcze nie było. Rekordowa liczba firm przestających działać

Tak źle jeszcze nie było. Rekordowa liczba firm przestających działać

-

- Reklama -

W 2023 r. na zawieszenie działalności firmy zdecydowały się aż 224,6 tys. razy – wynika z danych wywiadowni Dun & Bradstreet Poland, które podaje poniedziałkowa „Rzeczpospolita”. W porównaniu z 2022 r. liczba zawieszeń działalności gospodarczej wzrosła o 61 procent.

Jak podaje dziennik „Rzeczpospolita”, w porównaniu z latami przed pandemią – liczba zawieszeń działalności gospodarczej wzrosła aż o prawie 250 proc. „W zestawieniu zawieszanych firm «prowadzą» branże: budownictwo, handel, badania i nauka, przemysł, HoReCa oraz transport” – zaznacza „Rzeczpospolita”.

– W 2023 roku najwięcej, blisko 53 tys., zawieszono firm budowlanych, co w porównaniu z 2022 rokiem stanowi wzrost o 65 proc. 37 tys. firm w ostatnim roku zawieszono w szeroko rozumianym sektorze handlu. Zarówno tego hurtowego, jak i detalicznego, co stanowi wzrost o połowę w zestawieniu do analogicznego okresu roku ubiegłego – mówi „Rz” Tomasz Starzyk, rzecznik Dun & Bradstreet Poland.

– Pewnym zaskoczeniem i bardzo złą wiadomością dla polskiego społeczeństwa jest pojawienie się na wysokiej pozycji branży naukowo-badawczej. Ogółem w 2023 roku zawieszono działalność nieco ponad 24 tys. takich firm, co świadczy o poważnych problemach finansowych firm badawczych i przekłada się na wyhamowanie innowacyjności polskich firm – dodaje Starzyk, cytowany przez „Rzeczpospolitą”.

„Najbardziej dynamicznie rosła liczba zawieszonych działalności w sektorze HoReCa. W 2023 roku zawieszono tu blisko 17 tys. firm, co w porównaniu z 2022 rokiem stanowi wzrost o blisko 260 proc. W tym miejscu warto zaznaczyć, że przed pandemią w branży HoReCa notowano 5-proc. spadek liczby zawieszanych hoteli i restauracji” – odnotowuje dziennik.

Źródło:PAP

Najnowsze